Neomejen dostop | že od 9,99€
Medtem ko Ljubljančani še čakajo na slovesni prižig lučk v starem delu mesta, pa so na Čopovi 14 včeraj že prižgali praznično osvetlitev – v zimskem mestecu, sestavljenem iz legokock. V prostorih, kjer je bila nekoč trgovina s športno obutvijo, so namreč odprli razstavo kreacij izpod spretnih prstov slovenskih mojstrov, na ogled bo vse do 5. januarja.
Mladi in malo manj mladi obiskovalci si lahko ogledajo sloviti parnik Titanik, gusarje, gradove, vesoljske ladje, morske pse, spopade dinozavrov, vulkane in psihedelično podvodno kraljestvo iz filmske serije Pirati s Karibov, letala in vesoljske rakete, ne manjkajo pa niti kavbojci in Indijanci, na katere so današnji otroci že kar pozabili. Na ogled so velike skulpture temnega viteza Batmana, pokemona Pikačuja in Emmeta iz Lego filma, pa klasični Snoopy s prijatelji, največja vojnozvezdna kreacija iz več kot sto tisoč kock ter grad črnih zmajev in princeskin grad v čokoladnem gozdu.
Za ljubitelje umetnosti so poustvarili znane slike, kot so Zvezdna noč nizozemskega postimpresionista Vincenta Van Gogha, Veliki val pred obalo Kanagave japonskega umetnika Kacušika Hokusaia in sitotisk Marilyn Monroe ameriškega pop umetnika Andyja Warhola. Pozabili niso niti na male graditelje, ki se bodo lahko s kockami lego in duplo zabavali v treh igralnih kotičkih.
Za ljubitelje umetnosti so poustvarili tudi slavne umetniške slike.
Domišljijske svetove iz skupaj več kot milijona kock so ustvarili ljubiteljski mojstri graditelji Maks, Matjaž, Julijan in Marjan pod vodstvom Vedrana Šubica, idejnega vodje razstave, katerega impozantni Predjamski grad je stal tudi v Slovenskem etnografskem muzeju. Za tokratno razstavo je Šubic pripravil kockasto reprodukcijo Plečnikove cerkve sv. Mihaela na Ljubljanskem barju, zgradbo Slovenske filharmonije in prikaz kolesarskega vzpona na Vršič z Rusko kapelico vred.
Kot je povedal, sam in s prijatelji že dolgo sestavlja legokreacije iz veselja, za hobi. Nakar je na enem od Kockefestov (zdaj že tradicionalne prireditve slovenskega društva ljubiteljev legokock) k njemu pristopil blejski zbiratelj in ljubitelj umetnosti David Rjazancev in ga vprašal, ali bi mu pomagal pripraviti razstavo legokock v Ljubljani. »Tisti, ki smo bili zainteresirani, smo se spravili skupaj in začeli graditi. Potem smo najprej na Bledu naredili manjšo poskusno razstavo in ugotovili, da je bilo res zabavno. No, zdaj smo v dveh letih prišli do te razstave.«
Vedran Šubic v domačih legokrogih slovi kot specialist za slovenske znamenitosti. Poleg omenjenih arhitekturnih biserov je zgradil grad Snežnik, ljubljanski Zmajski most in grad Tuštanj. Zanimalo nas je, kako se loti takšnih projektov.
»Najprej se rodi ideja, nato preverim, ali je dovolj zanimiva in izvedljiva. Paziti moram namreč, da kreacija ne bo prevelika. Recimo, če bi želel v merilu legofiguric postaviti Ljubljanski grad, bi bil ta preprosto prevelik. Problem je tudi dobiti dejanske načrte teh stavb, ker jih nihče nima ali pa jih ne da. Tako da malo poslikam sam, kaj izmerim, nato pa to predelam v kocke. Za Plečnikovo cerkev je bilo kar težavno, saj je zaprta za javnost, vedel pa sem, da je notri lepa, in hotel sem narediti tudi notranjost. Tako da sem moral dobro brskati po spletu, da sem našel nekaj uporabnih slik, da sem lahko videl, kje so orgle, kje zbor, kje oltar, kako so narejene stene, kako so okrašeni stebri in take stvari.«
Za Predjamski grad, denimo, je potreboval leto in pol. A to je bilo bolj na začetku, ko še ni imel toliko kock, priznava Šubic. Plečnikovo cerkev je sestavljal dva meseca. In res je vredna ogleda.
Kje in kdaj
Razstava je na Čopovi 14 v Ljubljani, odprta pa je do nedelje, 5. januarja, vsak dan od 10. do 18. ure. Vstopnina za otroke je pet evrov, za odrasle šest oziroma 19 evrov za družine.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji