Neomejen dostop | že od 9,99€
»Na zavodu za varstvo narave lažejo. Iz dokumentov, ki so jih izdali za organizacijo DM teka, je razvidno, da so za tekaško prireditev dovolili veliko več časa za »okupacijo Tivolija« kot v našem primeru. Lagali so tudi glede števila udeležencev na tej športni prireditvi. Zapletajo se v lastne manipulacije in z njimi opravičujejo arbitrarne odločitve.« Tako se je na pojasnila zavoda, zakaj (že drugič) niso izdali soglasja za avgustovski koncert v Tivoliju, odzval Igor Arih, Magnificov menedžer.
V uredništvu smo pridobili predhodno soglasje zavoda za varstvo narave, ki ga je prejela družba Pristop kot organizator 18. DM teka. Iz dokumenta, ki ga je z Alešem Podbrežnikom, višjim naravovarstvenim svetovalcem, podpisal tudi Teo Hrvoje Oršanič, direktor zavoda, je razvidno, da so na zavodu vlogo Pristopa prejeli po elektronski pošti 3. aprila, soglasje so jim izdali 16. maja, dogodek v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib (TRŠ) pa je bil predviden (in tudi kasneje izpeljan) v soboto, 25. maja.
Na zavodu so zapisali, da je »postavitev prizorišča načrtovana 15. maja, odvoz opreme pa najkasneje 2. junija«. To pomeni, da je bil ta del parka Tivoli za druge obiskovalce zaprt oziroma je bilo omejeno gibanje kar 19 dni. Pristop kot organizator tega športnega dogodka je zatrdil, da »predvideno število obiskovalcev (tekačic in navijačev) znaša do 9000«.
Koliko je bilo dejansko udeležencev na DM teku, ni znano, saj na zavodu včeraj uradnih podatkov niso imeli. Kot pravi Igor Arih, pa je bilo uradno prijavljenih 13.600 udeležencev, v to pa niso všteti spremljevalci in drugi obiskovalci te prireditve.
Za lokacijo, kjer je bila predvidena tekaška prireditev (torej na zelenici na območju sankališča), so na zavodu ocenili, »da je vplive na zavarovana območja in naravne vrednote, še posebej na rastišče evropske gomoljčice, na ekosistemsko naravno vrednoto in na oblikovane lastnosti drevoredov in zelenic s primernimi ukrepi, mogoče omiliti.« Zato v izreku odločbe zavod tudi navaja pogoje, pod katerimi je izvedba prireditve dopustna.
Kot pojasnjuje Tekavec, je pomembno tudi, da je bil celoten travnik umetno zasejan pred nekaj več kot desetimi leti in da zavod s svojim nasprotovanjem koncertu dejansko varuje komercialno travno mešanico iz vrečke, in ne kakšnega travniškega habitata s posebej dragocenimi in zaščitenimi vrstami.
»Argument, da se bo poškodoval travnik, ki je bil zasajen iz komercialne travne mešanice, je strokovno zelo sporen, saj je namen varovanja (1. člen odloka o krajinskem parku TRŠ, op. a.), da se ohranijo številne naravne vrednote, velika biotska raznovrstnost in krajinska pestrost, ne pa travnik iz vrečke. Vendar tudi takšen sporni argument podaljšuje postopek in utegne voditi v to, da bo o dovoljenju odločeno kasneje, kot pa je načrtovan koncert. Še posebej, če bo tudi tokrat zavod potreboval kar dva meseca, da vloži pritožbo v kuverto in jo pošlje na resorno ministrstvo,« še pravi Tekavc.
Tako, kot je v torek zatrdil ljubljanski župan Zoran Janković, so danes na MOL objavili gradivo za julijsko sejo mestnega sveta, na kateri bodo svetniki odločali o spremembah odloka o krajinskem parku TRŠ. Občina predlaga mestnemu svetu, naj po hitrem postopku iz omenjenega odloka izloči pet lokacij, na katerih bi bile dovoljenje javne prireditve brez soglasja zavoda za varstvo narave. Izločili pa bi naslednje lokacije: vrh Rožnika, Mostec, Plečnikov avditorij, sankališče in območje med Jakopičevim sprehajališčem in otroškim igriščem. Če bodo spremembe odloka sprejete 1. julija, bodo z objavo v uradnem listu začele veljati že 16. julija.
»Izvajanje prireditev želimo omejiti zgolj na pet lokacij v skupni površini 6,7 hektara, kar predstavlja 1,5 odstotka celotne površine krajinskega parka TRŠ,» piše v gradivu. Predlagatelji iz občinskega oddelka za varstvo okolja pojasnjujejo, da so pri načrtovanju predlaganih lokacij za izvajanje prireditev upoštevali tudi pomen tradicionalnih prireditev.
»Nekatere med njimi že desetletja potekajo na predlaganih lokacijah krajinskega parka (denimo praznovanje praznika dela, podelitev nagrade Kresnik, DM tek za ženske, Taborniški feštival) in so postale izjemno priljubljene med meščani ter drugimi obiskovalci mesta Ljubljane. Te prireditve so postale del kolektivne zavesti prebivalcev in obiskovalcev mesta Ljubljane in kot takšne vplivajo ne samo na identiteto krajinskega parka, temveč tudi na identiteto mesta Ljubljane,« še piše v obrazložitvi sprememb omenjenega odloka.
Po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah pa se utegne zgoditi, da bodo spremembe tega odloka pristale na ustavnem sodišču, kar pomeni, da se bodo postopki pri pridobivanju soglasij za koncert v Tivoliju še bolj zapletli. Dodajmo še, da naj bi prihodnji teden novinarsko konferenco sklicali tudi organizatorji Magnificovega koncerta.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji