Neomejen dostop | že od 9,99€
Mestna občina Kranj (MOK) je začela urejati še eno degradirano območje. Te dni so bagri »napadli« propadajočo vilo tik ob glavnem avtobusnem postajališču, kjer je bil pred desetletji vrtec, zadnja desetletja pa so se v njem množično zbirali odvisniki od alkohola in prepovedanih drog.
MOK je že spomladi odkupila 2959 kvadratnih metrov veliko zemljišče med Bleiweisovim parkom in avtobusno postajo, na katerem je stala tudi propadajoča vila, v kateri je bil nekoč vrtec. Od ministrstva za kulturo so nato prejeli soglasje za odstranitev objekta, kar zdaj tudi uresničujejo. Vile pravzaprav ni več. Za rušenje namesto obnovo so se odločili, kot so nam pojasnili, ker je bil objekt, star več kot 90 let, v »žal v zelo slabem stanju in že vrsto let zapuščen.«
Propadajočo stavbo je v začetku leta pregledal pooblaščeni izvedenec gradbene stroke, ki je ocenil, da je stavba v zelo slabem stanju, praktično ruševina in je primerna le za rušenje oziroma ni primerna za obnovo. Območje bodo po odvozu ruševin zatravili.
Območje med Avtobusno postajo Kranj in zdravstvenim domom je bilo več desetletij degradirano. Letos je Mestna občina Kranj (MOK) tam uredila največji park v mestu (površina znaša 7500 kvadratnih metrov), odkupila pa je še zemljišča proti avtobusni postaji, na katerih je stala propadajoča vila.
Stavba je bila zgrajena leta 1930. Med vojno jo je zasedel nemški okupator, po vojni pa je v njej deloval Vrtec Tuga Vidmarja – Dom igre in dela, ki je bil prvi vrtec v Kranju in okolici. Ustanovili so ga leta 1947. Vrtec se je moral izseliti iz objekta, ker je bila stavba z denacionalizacijo vrnjena lastnikom. »Verjamem, da nekdanji vrtec, ki ne obratuje že približno 30 let, sproža veliko lepih spominov tistim, ki so se tam učili prve besede, naredili prve korake in sklepali prva prijateljstva, a v zadnjih desetletjih je bila zgodba povsem drugačna. Veseli me, da bo ta prostor po dolgih letih znova priložnost za začetek nečesa lepega,« je dejal kranjski župan Matjaž Rakovec.
Po letih degradacije zemljišča in objekta ter več neuspešnih poizkusih ureditve stanja je vilo in zemljišče nato kupilo podjetje Arriva, a jo je pustilo v propadajočem stanju.
Letošnjo pomlad je lastnica zemljišč in propadajoče stavbe postala MOK. Vrednost celotnega odkupa na podlagi izvedene cenitve je bila približno 365.000 evrov z že upoštevanim davkom na promet nepremičnin, stroški odstranitve objekta z drugimi spremljajočimi stroški (projektiranje, nadzor) pa znašajo približno 110.000 evrov.
Kot je dejal še župan, degradirano območje med avtobusno postajo in zdravstvenim domom zdaj v celoti izginja.
Na MOK smo poslali tudi vprašanja o prihodnjih javnih načrtih za to območje. Odgovorili so nam, da bodo v prvi fazi tukaj zatravili. Glede na prostorske načrte, da pa je kasneje na voljo več možnosti.
Govorili smo tudi s tiskovnim predstavnikom kranjske policije Rolandom Brajičem, ki nam je pojasnil, da so se odvisniki in brezdomci zadnji dve leti zadrževali le v okolici vile, v njej pa niso mogli več prenočevati, ker so bili vhod in okna zazidani. Takrat so se še bolj množično predvsem v nočnih urah začeli zbirati tudi v Majdičevem mlinu.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji