Neomejen dostop | že od 9,99€
Veliko nagrado Slovenskega knjižnega sejma (SKS) je letos prejela Irena Cerar za Svetišča narave, ki je izšla pri založbi UMco. Knjiga na edinstven način povezuje naravo, kulturno dediščino, duhovno dimenzijo izkustva narave ter intimno izkušnjo ženske, piše v obrazložitvi nagrade. Nominirane knjige je izbirala komisija, zmagovalno pa bralci.
V knjigi se avtorica poda na sedem tednov dolgo potovanje in opazuje različne slovenske habitate, med njimi gozd, gore, jame, mokrišča, reke, morsko obalo in kulturno krajino. Poleg njihove naravne entitete jih opazuje kot »del kulturne dediščine, ki je prepletena z zgodovino, mitologijo in duhovnostjo posameznih krajev«, so zapisali.
Kot še piše, Cerarjeva poleg ekoloških in geografskih značilnosti narave raziskuje tudi njihov pomen v okviru sodobnega načina življenja in s tem odpira vprašanja trajnostnega odnosa do okolja ter poudarja pomembnost ukoreninjenosti v lokalnih tradicijah.
Avtorica s knjigo spodbuja razmislek o tem, da je lahko narava prostor tudi za osebno regeneracijo ter duhovno rast, s tem pa ustvarja celostno doživljanje. Pohvalili so tudi njen jezik, preko katerega je predstavitev krajev prežeta z občutkom za detajle, zgodovino in duhovno dediščino. Komisija je pohvalila tudi fotografije Boruta Peterlina.
Za knjigo leta je bilo sicer nominiranih deset knjig. Na drugo mesto se je uvrstila Lisička sestrička avtorice Anje Štefan, na tretje pa strip Bobri avtorja Tadeja Goloba.
Točke so sešteli na podlagi glasovanja na knjižnem sejmu in prek njegove spletne strani. Šestčlansko strokovno komisijo so letos sestavljali Sabina Tavčar, Maruša Prelesnik Zdešar, Darja Lavrenčič Vrabec, Alojzija Zupan Sosič, Kristjan Lešnik Musek in Andreja Zabret. Po besedah organizatorjev se je na razpis prijavilo več del kot lani, kar priča o rastočem pomenu in prepoznavnosti priznanja.
Nagrada velja za eno najprestižnejših priznanj na področju književnosti v Sloveniji in se podeljuje že od leta 1972. Lani jo je prejela knjiga Sto slovenskih ljudskih avtorice Dušice Kunaver, ki je izšla pri založbi Morfem.
Na Slovenskem knjižnem sejmu (SKS) so nagrado za najboljšo poslovno knjigo leta podelili tuji in slovenski knjigi. Prva je Dnevnik direktorja: 33 zakonov za življenje in delo angleškega pisatelja Stevena Bartletta založbe Učila, druga pa Halcom: Pogled v prihodnost avtorjev Matjaža Čadeža, Petre Škarje in Gorazda Bavdaža v izdaji založbe 5ka.
Kot piše v utemeljitvi, pisatelj Bartlett s svojo knjigo ponuja smernice za življenje in delo, ki presegajo običajne poslovne pristope. Njegovi zakoni poslovanja so preprosti, vendar globoko smiselni, in bralce spodbujajo k osredotočanju na pomembne stvari, odgovornosti do sebe ter k nenehnemu učenju kot ključu do osebne in profesionalne rasti.
Komisija meni, da je knjiga navdihujoča kombinacija uporabnih orodij in motivacije za preseganje lastnih omejitev ter odličen vodnik za poslovni in življenjski uspeh. Knjigo Dnevnik direktorja: 33 zakonov za življenje in delo je v slovenščino prevedla Slavica Jesenovec Petrović.
Po mnenju komisije knjiga Halcom: Pogled v prihodnost ni le zgodba o nastanku in razvoju podjetja Halcom, temveč tudi zgodba o ljudeh, zaupanju in sodelovanju. Matjaž Čadež nas skozi svoje izkušnje opominja, kako pomembni so odnosi, vlaganje v ljudi ter ustvarjanje kulture, kjer se vsi počutijo vključene.
Kot so še zapisali, knjiga poudarja, da uspeh ni zgolj rezultat številk, ampak tudi sodelovanja in reševanja težav strank. Njena praktičnost, srčnost in dolgoročna vizija so vir navdiha za vse, ki želijo pustiti pečat v poslovnem svetu, še piše.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji