Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Glasba

Balkan Boys - Trobenta lahko odigra vse odtenke čustev

Danes koncert v Cvetičarni ob desetletju delovanja skupine in izidu novega albuma Welcome to the Gipsyland.
Člani skupine Balkan Boys so Rok Nemanič (glas, trobenta), Andrej Štrekelj (trobenta), Tomaž Zevnik (klarinet), Matija Marion (saksofon), Emir Ibrakić (kitara), Nejc Poljanec (harmonika), Ilj Pušnik (kontrabas) in Uroš Nemanič (bobni).<br />
Foto Peter Bajnoci
Člani skupine Balkan Boys so Rok Nemanič (glas, trobenta), Andrej Štrekelj (trobenta), Tomaž Zevnik (klarinet), Matija Marion (saksofon), Emir Ibrakić (kitara), Nejc Poljanec (harmonika), Ilj Pušnik (kontrabas) in Uroš Nemanič (bobni).<br /> Foto Peter Bajnoci
16. 10. 2019 | 10:30
16. 10. 2019 | 10:54
4:35
Verjetno najbolj znana trubaš­ka zasedba v Sloveniji, Balkan Boys, deluje že desetletje in je v tem času izdala tri studijske ­albume. Novega, Welcome to the Gipsyland, bo v živo predstavila­ nocoj ob 21. uri v ljubljanski­ Cvetličarni. O njihovi glasbi smo se pogovarjali s pevcem, trobentačem in ustanovnim članom skupine Rokom Nemaničem.

Balkan je bogata zakladnica glasb, ki se šele zadnjih 30 let uveljavlja na širšem mednarodnem območju. »Evropa je kar dobro sprejela zanjo nov zvok, ki se širi z Balkana,« je dejal Nemanič. »Glasbo, ki jo igramo, bi lahko imenovali evropska balkanska glasba. Te zvoke sta začela popularizirati Vlatko Stefanovski in seveda Goran Bregović. Ob njiju so tudi trubači zveneli bolj moderno. Uspeh je povezan tudi s selitvami ljudi z Balkana na sever in zahod Evrope, kjer je številna diaspora. Seveda oni niso edino občinstvo, ki posluša tovrstno glasbo. Močen vpliv so imele tudi kompilacije sodobne glasbe z Balkana, imenovane BalkanBeats

Rok Nemanič je gonilna sila skupine Balkan Boys. Foto Roman Šipić
Rok Nemanič je gonilna sila skupine Balkan Boys. Foto Roman Šipić

 

Glasba Balkana osvaja


Zasedba Balkan Boys je nastala pred desetimi leti, njihovo ime je nastalo iz šale. Ko so glasbeniki iz skupine odraščali, je bila zelo popularna skupina Backstreet Boys, še prej pa Beach Boys, zato so si rekli, zakaj si ne bi nadeli preprostega imena, ki si ga hitro zapomniš. To ime v Slovenji marsikoga zmede, ker pomislijo, da je to turbo folk, kar je daleč od resnice. Po Evropi ime deluje drugače. Glasba Balkana niso le srbski ali romski trubači, temveč je tu doma paleta glasbenih stilov, ki je opredeljena bolj geografsko kot nacionalno. »Seveda tudi jaz pri skladanju prepletam glasbene vplive, tako da imamo izrazito zvočno in ritmično mešanico,« je povedal Nemanič. »Leta 2007 sem šel za štiri dni v Gučo in bil očaran. Tja sem šel z zasedbo Dej še'n litro. Star sem bil 13 let in z nami je šla tudi moja mama. Ko smo se vračali, so drugi rekli, dajte nam Golico na radio, ne moremo več poslušati trubačev. Jaz pa sem na slušalkah z walkmanom poslušal kasete trubaških zasedb. Trobenta je močen inštrument, ki lahko odigra vse odtenke čustev.«

Balkan Boys v svoj zvok brez zadržkov vpletajo številne druge, predvsem plesne glasbe. Njihovo vodilo je, da občinstvo na koncertih pleše in uživa. Številni člani skupine so študirali jazz in se med študijem seznanili z latino ritmi, gypsy swingom in drugimi zvrstmi. Ritme poskušajo mešati, da glasba ne bi bila dolgočasna.
Nemanič poje v srbščini in ang­leščini, precej prostodušno, kot smo vajeni pri Magnificu ali zasedbi Kultur Shock. Na novem albumu ne bo tako, saj je dal besedila napisati Jerneju Dirnbeku iz zasedbe Mi2. »Besedila niso zgolj tralala, hopsasa. Hoteli smo, da nekaj povedo, hkrati pa da si jih zapomnimo, da pritegnejo občinstvo.«
 

Gipsyland je dežela veselih ljudi


Balkan Boys<br />
Welcome to the Gipsyland<br />
2019<br />
Foto arhiv zasedbe
Balkan Boys
Welcome to the Gipsyland
2019
Foto arhiv zasedbe

Balkan je v zadnjih tridesetih letih zastrupil turbo folk, ki kar tekmuje v banalnostih in vulgarizmih, skupina Balkan Boys pa se glasbene tradicije Balkana loteva spoštljivo in ga umešča v svetovno zvočno okolje. Na albumu Welcome to the Gipsyland je tudi šaljiva različica skladbe Šaltinka z Rudijem Bučarjem. Zadnje čase so namreč veliko sodelovali s slovenskimi glasbeniki. Vsako leto pripravijo v Senožečah, kjer imajo prijavljeno društvo, tradicionalni koncert. Nanj so povabili tudi Rudija Bučarja in se dobro ujeli. Kasneje je on povabil njih, skupaj so posneli omenjeno skladbo in jo ob desetletnici delovanja uvrstili na nov album. »Na prihajajočem koncertu bomo proslavili desetlet­nico delovanja, kot tudi izid novega albuma. Povabili smo vse goste, s katerimi smo doslej sodelovali. Žal Vlado Kreslin nima časa, pridejo pa Zlatko, Dej še'n litro, Lado Bizovičar, Rudi Bučar in Marko Marković, ki je tudi sodeloval na novem albumu. Občinstvu bi rad podaril lep večer. Naslov albuma Welcome to the Gipsyland pomeni, da kjerkoli se pojavimo, tam je Gipsyland, pisana dežela veselih ljudi.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine