![V vlogi mladega Dražena nastopa Šibenčan Tonko Stošić, ki ga je režiser Danilo Šerbedžija opisal kot izjemno pametnega in simpatičnega. FOTO: promocijsko gradivo](https://www.delo.si/media/images/20250211/1988616.width-660.jpg?rev=1)
Neomejen dostop | že od 14,99€
Potem ko je film o košarkarskem Mozartu Draženu Petroviću konec lanskega leta zakrožil po kinodvoranah po regiji, je od petega februarja na tem področju dostopen tudi na pretočni platformi Netflix. Tako kot v kinih tudi na spletu postavlja rekorde, ustvarjalci, med njimi so tudi Slovenci, pa upajo, da jim bo z njim uspelo še više in dlje. »Dražena je poznal ves svet in tudi mi bomo film poskušali poslati v svet,« je že pred slovensko premiero novembra lani za Delo napovedal režiser Danilo Šerbedžija.
Svetovno premiero je Dražen doživel 22. oktobra, na njegov šestdeseti rojstni dan, v Šibeniku; sledile so premiere v Zagrebu, Sarajevu, Ljubljani, Mariboru in Beogradu ter distribucija po regiji. Pred kratkim so ga začeli predvajati tudi v Avstriji in v Švici. Naslednji cilj je po besedah enega od producentov, Ivorja Šiberja, distribucija v kinodvorane po zahodni Evropi, za katero se trenutno dogovarjajo, v zgodnji fazi pa so še pogajanja z Netflixom in HBO v ZDA. Za koliko so podjetjema pravice prodali za območje srednje in vzhodne Evrope, ni znano, izdal je le, da so z zneskom »zelo zadovoljni«.
Biografski, a ne »tipični športni film« – bolj kot s statistiko in Petrovićevimi športnimi uspehi si prizadeva osvetliti njegovo plastovito osebnost – si je v kinodvoranah samo na Hrvaškem v prvem koncu tedna predvajanja ogledalo 23.000 ljudi, v dveh tednih nekaj več kot 50.000, do danes pa že približno 84.000. Lani si ga je tam ogledalo več gledalcev kot vse druge hrvaške filme skupaj, pohvali pa se lahko tudi s tem, da je najbolj gledan hrvaški film v zadnjih desetih letih sploh ter da si ga je v regiji skupno ogledalo že več kot 100.000 ljudi (od tega v Sloveniji okrog 12.000 ter v Srbiji in BiH po 5000).
»V njem je manj košarke in več Draženovih čustev, borb, odrekanja in ljubezni: ljubezni mame do otroka, ki ga brezpogojno podpira, ljubezni med bratoma, ki sta si v nekem trenutku tudi tekmeca, in ljubezni do dekleta, ki se ji mora odreči, da doseže uspeh, kot ga je. Velik del občinstva se je nanj zelo pozitivno odzval,« je za Delo povedal Ivor Šiber.
Odkar je od petega februarja v regiji dostopen tudi na Netflixu, je po gledanosti že številka ena tako na Hrvaškem kot v Srbiji, v vrhu je tudi v Sloveniji. Na prvo mesto na lestvici desetih najbolj gledanih se je na Hrvaškem zavihtel tako rekoč čez noč.
»Iskreno presrečen sem, samo upali smo lahko na to, nismo pa bili prepričani, da bo tako,« nam je po telefonu zaupal Ivor Šiber, ki je skupaj s producentom in sorežiserjem filma Ljubom Zdjelarevićem pogodbo z družino Petrović o njegovem nastanku podpisal že pred skoraj desetimi leti.
»To je projekt iz ljubezni, in veste, kako to gre: dolgo in potrpežljivo. Bili so dnevi, ko smo bili zelo zadovoljni, in bili so dnevi, ko smo bili zelo žalostni. Osem dni smo snemali v Ameriki, kar je za filme iz naše regije s tolikšnim proračunom [okrog 1,7 milijona evrov] precej zahtevno. Vendar nam je uspelo in zelo smo zadovoljni z rezultati,« je poudaril.
Uspeh po njegovem dokazuje, da je Dražen Petrović po regiji še naprej poznan in ljubljen, poleg tega je film ustvarjala ekipa, ki se je med seboj dobro poklopila. »Tisti, ki imajo kot jaz radi Dražena že vse življenje, ga bodo imeli radi še naprej. Tisti, ki ga bodo spoznali zaradi našega filma, so bonus. Zaradi njih je naš film tako pomemben: da vidijo, da je obstajal nekdo, ki je kot pionir odšel v Ameriko ter omogočil čudovitim in genialnim košarkarjem, kot sta Luka Dončić in Nikola Jokić, da premikajo meje in so nam v ponos,« je lani o sporočilnosti filma za Delo povedal režiser Danilo Šerbedžija.
Al Džazira Balkans je Dražena razglasila za najboljši film leta 2024.
Osvojil je tudi nagrado zlati studio za najboljši film, Zrinka Cvitešić pa jo je prejela za najboljšo žensko vlogo (Biserka Petrović).
Dražen je nastal po scenariju Ivana Turkovića-Krnjaka v produkciji zagrebške produkcijske hiše Kinoteka, v koprodukciji s slovensko produkcijsko hišo December in srbskim Living Pictures. Snemali so ga v Šibeniku, Zagrebu, New Jerseyju in New Yorku, pri čemer je sodelovalo več kot sedemdeset ustvarjalcev. V glavnih vlogah nastopajo Domagoj Nižić (Dražen Petrović), Tonko Stošić (mladi Dražen Petrović), Romina Tonković (Renata, Draženovo dekle), Pavle Matuško (Aleksandar Petrović), Lovre Tanfara (mladi Aleksandar Petrović), Zrinka Cvitešić (Biserka Petrović) in Dragan Mićanović (Jovan Petrović), eno od naslovnih skladb pa je prispeval Mile Kekin, ki je upodobil trenerja Mirka Novosela.
»1 na 1 sem napisal nekaj mesecev po zadnjem snemanju, saj se mi je zdelo, da je tema filma dovolj univerzalna, da lahko napišem skladbo, ki bo imela pomen tudi zunaj športnega igrišča. Všeč mi je bilo, kako scenarij subtilno uravnoveša teme napetega športnega tekmovanja, bratske ljubezni in Draženove želje po pridobitvi pozornosti starejšega brata. Mislim, da si vsi včasih želimo ne le navdušiti, ampak tudi premagati svoje vzornike, da ne bi bili več le 'njihova skromnejša različica',« so ga citirali hrvaški mediji.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji