Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Stečajni postopek v STTIM je končan

Nepoplačani: Nekdanji delavci družbe energetskega lobista Petra Kotarja dobili manj, kot je znašala stečajnikova »plača«
Ob glavni prometnici v Trbovlje je od nekdanje »velike« tovarne ostalo le njeno ogrodje. Foto Polona Malovrh
Ob glavni prometnici v Trbovlje je od nekdanje »velike« tovarne ostalo le njeno ogrodje. Foto Polona Malovrh
27. 11. 2018 | 07:00
3:46
Trbovlje – Peter Tanko, stečajni upravitelj trboveljskega STTIM, ki ga je prek Sola Intercontinentala (SI) obvladoval energetski lobist Peter Kotar, je sodišču po dveh letih in pol predlagal dokončanje postopka. Gre za enega najkrajših stečajnih postopkov, čemur se ni čuditi, saj STTIM ni imel v lasti ne strojev ne nepremičnin.



Stečajnik je s prodajo pohištva, računalniške opreme, orodja, starega železja ... in z delno izterjavo dolgov iztržil skoraj 99.500 evrov; upnikom je sicer priznal 5,6 milijona evrov terjatev. Iz kupnine za premičnine je v višini 4,4 odstotka ali v znesku dobrih 27.200 evrov poplačal ločitvena upnika, iz splošne mase pa še 63 nekdanjih delavcev STTIM: razdelil jim je dobra dva odstotka mase ali 16.000 evrov. Za primerjavo: celo stečajnik je prejel skoraj dva tisočaka nadomestila več … Prvi ločitveni upnik je bil sicer Furs oziroma ministrstvo za finance, ki mu je Tanko priznal ločitveno pravico na premičninah za zavarovanje dobrih 113 tisočakov vredne terjatve.

Peter Kotar, prvi mož propadlega STTIM-a. Foto Polona Malovrh
Peter Kotar, prvi mož propadlega STTIM-a. Foto Polona Malovrh


Stečajni postopek STTIM ne bi vzbudil pozornosti, če si njegov lastnik, poslovnež Kotar, znan iz Teševe zgodbe s francoskim Alstomom, ne bi privoščil afere s ponarejenimi umetninami. Umetniška dela so se v poslovnih knjigah STTIM pojavila že leta 2014. Lastnik jih je vrednotil na 2,75 milijona evrov, leta 2015, ko se je STTIM znašel pred prisilno poravnavo, pa so jih za to, da bi jih lažje prodali in rešili podjetje, prevrednotili na vsega milijon evrov. Prisilka ni uspela, leta 2016 je sledil stečaj, ki je delavcem razkril, da lahko iz stečajne mase kljub premožnemu lastniku pričakujejo zgolj drobiž, saj ima njihovo podjetje vse, od strojev do proizvodnih ter poslovnih prostorov, v najemu od Kotarjeve družbe SI. »Radikalno« znižanje vrednosti sedmih umetnin in dejstvo, da jih je imel v posestni zastavi trzinski podjetnik Borut Brinšek, sta pri stečajniku vzbudili dvome o pristnosti del. Ta so bila v resnici vsega deset tisočakov vredni ponaredki.

Poleti je v STTIM-u še zagorelo. Foto Polona Malovrh
Poleti je v STTIM-u še zagorelo. Foto Polona Malovrh


Konec letošnjega avgusta je v opuščenem STTIM izbruhnil še požar, ki je povzročil za več deset tisočakov škode. Zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti so kriminalisti na okrožno državno tožilstvo podali kazensko ovadbo proti znanemu storilcu; zaradi varovanja osebnih podatkov imena ne izdajo. Neuradno je zagorelo, ker pri varjenju cevi niso poskrbeli za požarno stražo.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine