Nova razvojna faza plačilnih sredstev ne bo nadomestila ali izpodrinila papirnega in knjižnega denarja, pač pa dopolnila, predvidoma v letu 2025.

Galerija
Digitalizirani evro bi bila infrastruktura, dostopna vsem uporabnikom pod enakimi pogoji in brez prepletanja s komercialnimi interesi izdajateljev, pravi Jožef Bradeško. Foto Uroš Hočevar
V intervjuju med drugim preberite:
Evropska centralna banka (ECB) že od leta 2019 previdno načrtuje projekt digitalnega evra kot odgovor na izzive, ki jih prinaša vzpon kriptovalut in elektronskega denarja; o zadnjem sicer pospešeno razmišljajo tudi druge vodilne svetovne centralne banke. Digitalni evro zdaj v raziskovalni fazi vključuje vse države evrosistema in bo, če bo potrjen, zaživel okoli leta 2025. O njem smo se pogovarjali z viceguvernerjem Banke Slovenije Jožefom Bradeškom.
V intervjuju med drugim izveste, v kateri fazi je zdaj projekt digitalnega evra, kakšne rešitve so mogoče, kaj bi e-evro pomenil za uporabnike, kakšen bi bil njegov vpliv na bančni sistem in kako daleč so podobni projekti drugih držav.
Komentarji