Neomejen dostop | že od 9,99€
Gospodarska rast v Evropi se je proti koncu leta 2022 opazno umirila, v celotnem lanskem letu pa je evrskem območju znašala 3,5, v EU pa 3,6 odstotka, kažejo prve in še nepopolne ocene evropskega statističnega organa Eurostata. Te namreč vključujejo le 12 članic Unije, Slovenije pa ni med njimi, saj bodo podatki Sursa o zadnjem gibanju našega BDP na voljo sredi prihodnjega meseca.
Upočasnitev rasti proti koncu leta med drugim nakazuje tudi podatek, da je bil BDP v evrodeželi zadnjem četrtletju za 1,9, v EU pa za 1,8 odstotka višji kot v istem trimesečju predlanskim. Območje z evrom v zadnjem četrtletju ni zašlo v recesijo, saj je bil BDP za desetinko odstotka višji kot četrtletje prej, kar je sicer bolje od prvotnih napovedi. Na ravni Unije je bila četrtletna rast ničelna, v nekaterih državah pa so v zadnjih treh lanskih mesecih doživeli tudi upad BDP v primerjavi s tretjim četrtletjem. Med njimi so tudi Nemčija (padec za 0,2 odstotka), Avstrija (–0,7), Švedska (–0,6). Italija (–0,1) in Češka (–0,3), ki je glede na podatke zašla v tehnično recesijo (dve zaporedni četrtletji z negativno rastjo). Na drugi strani so pozitivno gospodarsko rast v zadnjem lanskem trimesečju med drugim dosegli v Španiji, Franciji, na Irskem in Portugalskem.
Nemški BDP se je sicer v celotnem lanskem letu povečal za 1,8 odstotka, ugotavlja nemški statistični organ Destatis, ki znatno upočasnitev gospodarske dinamike v največji evropski ekonomiji proti koncu lanskega leta pripisuje predvsem znižanju porabe nemških gospodinjstev. Druga velika članica evrskega območja, Francija, je lani po prvih podatkih dosegla 2,6-odstotno rast. Bolj popolni in osveženi podatki o lanski gospodarski dinamiki v evrodeželi in EU bodo sicer na voljo 14. februarja.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji