Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Šport 2024

Rešitev so deljeni prevozi v PlaniCO2

Na poti na spektakel FIS finala svetovnega pokala v smučarskih skokih se lahko zmanjšajo količine izpustov CO2 tudi s platformo car-sharing in obnovo gozdov.
Za en sam prevoz iz Ljubljane v Planico in nazaj potrebujemo 1,3 drevesa za akumulacijo nastale količine CO2. FOTO: Leon Vidic/Delo
Za en sam prevoz iz Ljubljane v Planico in nazaj potrebujemo 1,3 drevesa za akumulacijo nastale količine CO2. FOTO: Leon Vidic/Delo
16. 3. 2023 | 05:30
4:03

Navijači se že veselijo, da si bodo konec meseca v Planici lahko ogledali FIS finale svetovnega pokala v smučarskih skokih. Vendar pri tem ne smemo pozabiti, da transport udeležencev na prizorišče dogajanja povzroči tudi okoli 50 odstotkov izpustov CO2.

Zato je družba Mastercard v sodelovanju s Planico zasnovala platformo car-sharing SharePlanica.si pod sloganom projekta Delimo si PlaniCO2.si. Ta ljubiteljem dogodka omogoča deljenje prevoza in s tem možnost zmanjšanja količine izpustov CO2. Na omenjeni platformi lahko obiskovalci Planice objavijo svoj prevoz ali se pridružijo že objavljenim.

Kot so sporočili iz družbe Mastercard, kjer, kot pravijo, bodo še dodatno poskrbeli za zmanjšanje izpustov CO2 pri osebnem transportu udeležencev z obnovo gozdov v okviru že obstoječega projekta Priceless Planet Coalition, so se projektu že pridružili številni znani obrazi. »Obnova gozdov v okviru projekta Priceless Planet Coalition ni le obljuba, ampak aktivna zaveza družbe Mastercard, ki se zaveda, da je pot do učinkovitega zmanjšanja CO2, ki jo moramo prehoditi tako posamezniki kot podjetja, še dolga, a štejejo tudi in predvsem majhni koraki vseh,« je poudaril Aleš Petejan, direktor marketinga pri Mastercardu Slovenija.

Enako 25 dnem stalno vklopljenega TV

V Sloveniji kar 53 odstotkov vseh emisij toplogrednih plinov prispeva promet, to je devet odstotkov več od povprečja drugih evropskih držav.

Pri tem se postavlja vprašanje, koliko dreves potrebujemo za akumulacijo nastale količine CO2 z enim samim prevozom v Planico in nazaj ter kako odtis CO2 pri prevozu v Planico primerjati z električnimi porabniki, s katerimi ustvarjamo svoj ogljični odtis vsak dan.

Navijači se vsako leto veselijo zaključnega spektakla v smučarskih skokih v Planici. FOTO: Matej Družnik/Delo
Navijači se vsako leto veselijo zaključnega spektakla v smučarskih skokih v Planici. FOTO: Matej Družnik/Delo

Po podatkih Centra za energetsko učinkovitost Instituta Jožef Stefan, kjer so za projekt SharePlanica priskrbeli realne podatke, za en sam prevoz iz Ljubljane v Planico in nazaj potrebujemo 1,3 drevesa za akumulacijo nastale količine CO2.

In en sam prevoz iz Ljubljane v Planico ter nazaj (184 kilometrov) je odgovoren za enako količino izpustov CO2, kot jo generirajo: do 531 dni stalno prižgana sedemvatna sijalka led (ekvivalent klasični 60-vatni žarnici); do 93 dni stalno prižgana 40-vatna klasična sijalka; do 372 dni stalnega polnjenja mobilnega telefona; do 34 dni vklopljen hladilnik; do dva dni stalno vklopljena pečica; do dva dni stalno vklopljen električni štedilnik; do 25 dni stalno vklopljen televizor; do 106 dni stalnega polnjenja prenosnega računalnika; do 74 dni stalno vklopljen pomivalni stroj; do 5,4 dneva stalno vklopljen pralni stroj; do 2,5 dneva stalno vklopljen sušilni stroj; do dva dni stalno vklopljen likalnik; do 6,3 dneva stalno vklopljen sesalnik; do 15 dni ogrevanja 120 kvadratnih metrov velike hiše z električno črpalko (dobro izolirane); do 2,5 dneva ogrevanja 120 kvadratnih metrov velike hiše z električno črpalko (slabo izolirane); do 372 dni stalnega delovanja električne zobne krtačke; do 15 dni stalnega delovanja baterijske kosilnice ter do devet dni stalnega delovanja mešalnika.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine