Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
SP Planica 2023

Vikingi vnovič okronani, Slovenci enajsti

Norvežani zanesljivo do štafetnega zlata na nordijskem svetovnem prvenstvu v dolini pod Poncami.
Hans Christer Holund, Pål Golberg, Simen Hegstad Krüger in Johannes Høsflot Klæbo so tudi v štafeti dokazali, kdo je tekaška velesila na svetu. FOTO: Joe Klamar/AFP
Hans Christer Holund, Pål Golberg, Simen Hegstad Krüger in Johannes Høsflot Klæbo so tudi v štafeti dokazali, kdo je tekaška velesila na svetu. FOTO: Joe Klamar/AFP
Š. R., STA
3. 3. 2023 | 14:54
3. 3. 2023 | 16:34
3:54

Norveška tekaška reprezentanca v postavi Hans Christer Holund, Pål Golberg, Simen Hegstad Krüger in Johannes Høsflot Klæbo je na svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju v Planici zanesljivo osvojila zlato kolajno v štafeti 4 x 10 kilometrov. Srebro je osvojila Finska (+ 46,9), bron pa Nemčija (+ 59,8). Slovenija je bila 11. Za Krügerja je bila to tretja zlata kolajna v Planici, prav tako pa za Klæba, ki ima še eno srebrno.

Norvežani, ki so zlato v štafeti osvojili že na prejšnjem SP 2021 v Oberstdorfu, le da je namesto Krügerja takrat tekmoval Emil Iversen, so že po prvem tekmovalcu s Holundom imeli 25 sekund prednosti. Tudi po drugi predaji je bila prednost podobna, le da so bili trdno na drugem mestu Finci, sledila pa je skupina štirih – Francozi, Švedi, Švicarji in Kanadčani –, na dosegu je bila tudi še Nemčija. Po tretji menjavi je bilo že jasno, da bo Norveška zlata, saj je imela pred Klæbovim nastopom že dobro minuto naskoka pred Finsko, za katero so tekmovali Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen in Niko Anttola.

Za tretje mesto pa so se borile Kanada, Francija, Švedska in Nemčija. Na koncu sta v boju za bron ostali Francija in Nemčija, ta dvoboj pa so za sedem desetink sekunde dobili Nemci v postavi Albert Kuchler, Janosch Brugger, Jonas Dobler in Friedrich Moch.

Preprosto je treba grizti

Slovenske barve so branili Miha Šimenc, Miha Ličef, Vili Črv in Boštjan Korošec. Šimenc je v prvi predaji dobro opravil svoje delo in bil v zasledovalni skupini za Norvežani, predal je kot osmi s 27,8 sekunde zaostanka. »Predati sem želel v skupini z najboljšimi. To sem si želel, to mi je uspelo in zelo sem zadovoljen. Bilo pa je težko. Začetni ritem je bil oster, Norvežan je hitro ušel in hvala bogu smo potem tudi mi malce popustili, da sem lahko zadihal,« je uvod v štafeto opisal Šimenc.

A tudi v nadaljevanju je bilo treba odgovarjati na napade tekmecev. »Ti so močni, v svetovnem pokalu se uvrščajo v deseterico. Preprosto se držiš repov smuči. Če popustiš, hitro zaostaneš za meter, takoj se to poveča na pet. Preprosto grizeš in se držiš tekmovalca pred seboj. Res pa je, da smo vsi utrujeni in če oni trpijo, zakaj ne bi še jaz. To mi da tudi veliko motivacijo,« je še dejal najboljši Slovenec.

Po nastopu Ličefa je Slovenija zadržala osmo mesto, a že s skoraj dvema minutama zamude, v tretji predaji je nazadovala na deseto mesto z več kot štirimi minutami in pol zaostanka, v zadnji predaji pa je Korošec s 6:42,9 minute zaostanka končal na 11. mestu med 15 reprezentancami, ki so začele tekmo. »Na progi sem pustil vso energijo. Imel sem tudi nekaj steče, saj sem tekel ob Američanu, znani so po tem, da ne popuščajo in uspelo mi ga je prehiteti. Skupini pa nisem sledil. Vedel sem, da ritma, ki ga je narekoval olimpijski prvak, ne bom zdržal in da bo na koncu še slabše,« je tekmo opisal Ličef.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine