Ljubljana – Planiški prireditelji so si po večmesečnem razbijanju glav, iskanju različnih rešitev in številnih neprespanih nočeh vendarle vsaj deloma oddahnili. Po temeljitem razmisleku so v teh izrednih (zdravstvenih) razmerah pripravili vse potrebno za izvedbo bližnjega svetovnega prvenstva v smučarskih poletih (med 10. in 13. t. m.), toda povsem mirnega spanca kljub temu še lep čas ne bodo imeli.
Težko pričakovani letalni spektakel bi moral biti sicer v dolini pod Poncami že ob koncu prejšnje zime. Toda organizatorji so ga bili zaradi epidemije bolezni covid-19 tik pred zdajci prisiljeni odpovedati, nakar so v sodelovanju in usklajevanju s pristojnimi pri Mednarodni smučarski zvezi (FIS) dosegli njegovo preložitev na letošnji december. Tekmovanje bo v več pogledih prav posebno.
Za SP v Planici se je prijavilo 70 skakalcev iz 16 držav.
Organizacijska ekipa za izvedbo tekmovanja šteje 440 oseb.
Z marčevsko odpovedjo so »pridelali« debel milijon evrov izgube.
V prvi vrsti zaradi ukrepov proti širjenju novega koronavirusa, zaradi katerih ob izteku letalnice bratov Gorišek, na kateri imajo – mimogrede – že toliko snega, da so ga že začeli odstranjevati, ne bo gledalcev. Vse manj je namreč tudi upanja za uresničitev zamisli »Pripelji se in poglej Planico«, po kateri bi po zgledu ameriških kinematografov na prostem »drive in« ogled spektakla omogočili vsaj omejenemu številu najbolj gorečih ljubiteljev tega spektakularnega športa.
Poseben čar zaradi žarometov in efektov
Letošnje svetovno prvenstvo bo svojevrstno tudi zaradi žarometov in svetlobnih efektov; najboljši skakalci se bodo namreč prvič doslej na letalnici v dolini pod Poncami med seboj merili v poznopopoldanskem in večernem terminu, saj se bodo tako kvalifikacije kot obe tekmi (posamična in moštvena) začele ob 16. uri.
Kolikšna bo izguba?
V prireditvenem odboru Planica, v katerem upajo na konkretno pomoč države, še ne vedo, s kakšnim minusom bodo izpeljali svetovno prvenstvo v smučarskih poletih. »O tem, ali bo naša izguba nekaj 10.000 ali nekaj 100.000 evrov, lahko v tem trenutku le ugibamo. To je pač odvisno od številnih objektivnih dejavnikov, ki so še v zraku,« je povedal Tomaž Šušteršič, generalni sekretar OK Planica, v katerem se nadejajo, da bodo lahko nato konec marca finale svetovnega pokala na letalnici bratov Gorišek vendarle izpeljali s čim manj omejitvami. »V primeru takratnega solidnega (poslovnega) rezultata bi lahko potem počasi spet splezali na zeleno vejo.«
Kar zadeva poslovni izid, bo tekmovanje za prireditelje v vsakem primeru končalo v rdečih številkah (z marčevsko odpovedjo so »pridelali« za debel milijon evrov izgube), vendar pa bo škoda vseeno manjša, kot če ga sploh ne bi izpeljali. Za prvi skakalni vrhunec v predolimpijski zimi 2020/21 se je sicer prijavilo 70 letalcev na smučeh iz 16 držav.
Med šesterico Slovencev ima, kot je na včerajšnji spletni novinarski konferenci razkril vodja tekmovanja
Jelko Gros, za zdaj (javno) zagotovljen nastop na uradnem treningu, po katerem bo glavni trener
Gorazd Bertoncelj izluščil četverico, zgolj
Domen Prevc. In to kljub temu, da za razliko od reprezentančnih kolegov, ki morda zdaj v (pre)veliki želji po izpolnitvi norme za uvrstitev v slovensko ekipo tudi izsiljujejo želeni rezultat, do takrat ne bo imel nobenega nastopa na preizkušnji za svetovni pokal in zavoljo tega tudi nobene točke.
Gros: Morda sem v tej vlogi že bil zadnjič
»Za potrebe skakalcev, ki bodo na prvenstvu opravljali vloge predtekmovalcev, smo že kmalu pripravili ledeno smučino na sosednji 140-metrski Bloudkovi velikanki, da se bodo lahko ustrezno pripravili za polete. Razmere je dobro izkoristil tudi Domen Prevc; vsak dan, ko ga vprašam, s katerega zaletnega mesta skače, mi odvrne, da iz treninga v trening z nižjega,« je zaupal Gros, ki bo čez teden dni zadnjič vodil tekmovanje v skokih oziroma poletih.
»Morda pa sem v tej vlogi že bil zadnjič. Če bom namreč na katerem od prihajajočih testov na covid-19 pozitiven, bo namesto mene vskočil
Aljoša Dolhar,« je pojasnil Gros in zatrdil, da se bo dalo kljub vetru v hrbet, ki ga je pričakovati med tekmovanjem, varno poleteti do 250 metrov. To (jim) je navsezadnje pred dobrimi petimi leti pokazal tudi
Peter Prevc, ki je v takšnih razmerah odjadral do takratnega rekorda letalnice (248,5 m) in imeniten nastop zaokrožil še z doskokom v telemark.
Kot je zagotovil dr.
Robert Carotta, pa bo varno tudi prvenstvo, kar zadeva mehurček oziroma snežinko, v kateri bodo vsi skakalci in spremljevalci ter prireditelji. »V Planici smo naredili vse, da ne bo postala žarišče koronavirusa. Z mojega gledišča bo torej svetovno prvenstvo varno, to pa bo tudi prva množična prireditev pri nas v času epidemije, ki bo lahko kažipot drugim večjim dogodkom v Sloveniji,« je poudaril vodja zdravstvene službe v Planici.
Komentarji