Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Rokomet

Kar prav je, da Nemci niso osvojili kolajne

Najuspešnejši slovenski trener Branko Tamše je potegnil črto pod mundial na Danskem in v Nemčiji: »Skandinavci pokazali smer, rokometaši morajo biti deseterobojci.«
Francoski kapetan Nikola Karabatić se je brona, ki ga je osvojil z golom v zadnji sekundi tekme proti Nemčiji, veselil kot zlata. FOTO: Reuters
Francoski kapetan Nikola Karabatić se je brona, ki ga je osvojil z golom v zadnji sekundi tekme proti Nemčiji, veselil kot zlata. FOTO: Reuters
29. 1. 2019 | 09:30
29. 1. 2019 | 09:56
7:57
»Vesel sem, da je zmagal rokomet. Danska in Norveška sta prikazali rokomet, kakršnega obožujem in ga želim gojiti. Pogosto se je dogajalo, da reprezentance, ki so igrale najlepše in najhitreje, niso šle do konca, zdaj se je to spremenilo,« je bil razplet 26. SP po okusu Branka Tamšeta, najtrofejnejšega trenerja v Sloveniji, ki je začel novo zgodbo v Zagrebu.

Sedemkratni državni prvak z Gorenjem in Celjem se je s hrvaškim klubom deset dni mudil na pripravah v Makarski, potem je prišel za kratko v domače Velenje, kjer bo v četrtek prisostvoval počastitvi 60-letnice delovanja RK Gorenje, konec tedna pa bo v Skopju debitiral na klopi "levov" na tekmi lige SEHA proti Metalurgu, nakar bo v ligi prvakov sledilo srečanje s Skjernom, proti kateremu ima 40-letni Tamše še neporavnane račune s Celjem Pivovarno Laško.



Branko Tamše je na SP videl veliko zanimivega. FOTO: Uroš Hočevar
Branko Tamše je na SP videl veliko zanimivega. FOTO: Uroš Hočevar


Kot eden od nepopravljivih zaljubljencev v rokometno igro je kajpak pozorno spremljal dogajanje na SP na Danskem in v Nemčiji in videl marsikaj zanimivega.
 

Rokomet naprej s svetlobno hitrostjo


»V Skandinaviji se ta čas igra najbolj sodoben rokomet, tri reprezentance so bile med najboljših pet, Danska pa je v finalu dokazala, da je razred zase. Pa četudi je skoraj vso prvenstvo odigrala z desničarjem na desnem zunanjem položaju, kar je redkost. Selektorju Nikolaju Jacobsenu je uspelo prednosti igralcev združiti v stroj, ki mu nihče ni mogel parirati. Smernice vodijo v atomski rokomet: hitro, močno, visoko. Rokometaši bodo vedno bolj morali biti deseterobojci.  Panoga gre naprej s svetlobno hitrostjo in temu bo treba slediti,« opozarja Tamše, ki je še posebej spremljal Nemce in seveda Hrvate.

Mikkel Hansen je bil zasluženo prvi junak prvenstva. FOTO: Reuters
Mikkel Hansen je bil zasluženo prvi junak prvenstva. FOTO: Reuters


»Nemci so svoje cilje gradili na mišicah, grdi obrambi. Veliko jim je bilo spregledanega. Ne bom rekel, da si niso zaslužili polfinala, sem pa kot trener zadovoljen, ker jim na ta način ni uspelo osvojiti kolajne. Hrvati kot Hrvati. Kar nekaj ljudi iz strokovnega štaba sodeluje z mano tudi v Zagrebu, zato sem bil posredno vpet v njihovo zgodbo. Dva dni pred odhodom na SP jih je zanimala samo zmaga proti Islandiji, ki naj bi jim odprla vrata drugega dela. Na SP so torej šli z enim samim ciljem: dokopati se do vstopnice za olimpijske kvalifikacije, kar so tudi storili, toda po odličnem prvem delu in zmagi proti Španiji so apetiti spet zrasli do stropa, zato so bili na koncu malce razočarani. Vseeno pa so proti Francozom pokazali, da še vedno sodijo v širši svetovni vrh.«
 

Brazilija razorožila Hrvate


Hrvate je drago stal poraz proti Braziliji, ki je osvojila deveto mesto. »Brazilci so jih presenetili s svojim značilnim slogom obrambe, znali so razorožiti napad 7 na 6 in jim izničiti vse dobro delo iz predtekmovanja. Proti Nemčiji so Hrvati izgubili nesrečno, kruto je bil dosojen prekršek v napadu Igorja Karačića malo pred koncem.«

Nemški kapetan Uwe Gensheimer se je moral zadovoljiti s četrtim mestom. FOTO: Reuters
Nemški kapetan Uwe Gensheimer se je moral zadovoljiti s četrtim mestom. FOTO: Reuters


Brazilija ga je navdušila. »Zame ni bila presenečenje. Še vedno se pozna delo selektorja Jordija Ribere, ki je zdaj na klopi Španije. Brazilci se odlično znajdejo v svojem sistemu, ki ga bodo morale evropske reprezentance še preučiti, sicer bodo imele težave tudi v prihodnje. V brazilski reprezentanci smo lahko videli kup mladih igralcev, ki so relativno poceni in bežijo iz Brazilije za smešno majhne denarje. V Južni Ameriki je zelo dobro imeti skavta. Ne samo v Braziliji, tudi v Argentini in Čilu, pa denimo na Kubi, se skriva ogromno talentov s posebnimi telesnimi značilnostmi.«
 

Egipt bo nevaren gostitelj


Še stopničko višje od Brazilije je bil Egipt, osmo mesto je lepa popotnica za SP, ki ga bo gostil čez dve leti. »Egipt bo zelo nevaren na svojem prvenstvu, David Davis, Venio Losert in Hussein Zaky, njihova legenda, v strokovnem štabu delajo zelo dober posel. Imajo odlične pogoje za delo, zdaj so videli, kam sodijo, doma bodo imeli ogromno podporo. Tamkajšnje dvorane so še veliko večje kot v Nemčiji in na Danskem.«

Hrvaški krožni napadalec Marin Šipić je bil eno od odkritij SP. FOTO: Reuters
Hrvaški krožni napadalec Marin Šipić je bil eno od odkritij SP. FOTO: Reuters


Ob tem je omenil tudi zadnjeuvrščeno reprezentanco. »Japonci imajo odličnega strokovnjaka Dagurja Sigurdssona, sem so se prišli učit, odslej bodo gradili na tem in gotovo bodo na svojih olimpijskih igrah za razred ali dva boljši.«

Francozi so ostali brez zadnjega od treh velikih naslovov. Je to dokončen zaton "Les Experts"? »Nikakor ne. Francozi so bili tretji, kar ne moremo označiti za neuspeh. So pa pokazali določene taktične šibkosti, za katere prej nismo vedeli. Vendarle so zgolj iz krvi in mesa. Vseeno mislim, da bomo lahko o sestopu z vrha govorili šele, če pet ali šest let ne bodo ničesar osvojili. Imajo mlado in perspektivno reprezentanco, močno na vseh položajih. Mislim, da bodo Francozi še dolgo krojili vrh. S šolo francoskega rokometa se namreč nihče ne more meriti. Vlaganje v ves sistem od pionirčkov navzgor je ogromno. Lani sem imel priložnost veliko debatirati s trenerjem Toulousa Philippom Gardentom, ki mi je razložil delovanje njihovega sistema. Ta je tako finančno, logistično in strokovno tako podprt s strani države, da so Francozi v praktično vsaki generaciji med najboljšimi. Tako pri moških kot pri ženskah.«
 

Slovenija lahko ohranja olimpijske sanje


Za Slovenijo je dobro, da so prvih sedem mest na SP zavzele najboljše evropske reprezentance, kar pomeni, da se bo prihodnje leto na EP za dve mesti v olimpijskih kvalifikacijah borila s premagljivimi tekmeci, kot so Madžarska, Islandija, Rusija, Srbija, Poljska, Makedonija ...

Sander Sagosen je Norvežane že drugič zapored pripeljal do srebra. FOTO: Reuters
Sander Sagosen je Norvežane že drugič zapored pripeljal do srebra. FOTO: Reuters


Škoda, da izbrana vrsta Veselina Vujovića ni sodelovala na prvenstvu presežkov po obiskanosti, gledanosti in odmevnosti, morda bi lahko storila več kot Madžarska, njena krvnica iz kvalifikacij, ki je zasedla deseto mesto. »Govoriti o tem, kaj bi lahko storila Slovenija in česa ne, nima veliko pomena. Osebno mislim, da bi bila boljša od Madžarske, ki me je malce razočarala glede na to, da je mobilizirala vse sile, tudi Laszla Nagya. Pri Madžarih je ključna težava, da praktično vsake pol leta zamenja selektorja, na takšen način je težko graditi zgodbo in narediti premik navzgor.«

Slovenijo zdaj čakajo kvalifikacije za EP 2020, aprila se bo dvakrat pomerila z Nizozemci, dve zmagi bi ji že zagotovili prvo mesto v skupini in boljše izhodišče v žrebu za euro v treh deželah (Norveška, Švedska, Avstrija). »Najprej si želim, da bi Slovenija na EP prišla z najboljšo ekipo brez poškodb. Če bo tako, lahko ohrani olimpijske sanje, ker ima zadosti kakovosti in izkušenj. Ekipa, ki jo bo s svojim ožjim vodstvom izbral Vujović, je že pokazala, da je sposobna za velike reči. Bodimo optimisti,« je za Delo še povedal Branko Tamše.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine