Rokomet

Španci spet prvaki, Červarjevi kavboji srebrni

Hrvaška na 14. EP ni osvojila edinega naslova prvaka, ki ji še manjka, Španci prvi z naslovom najboljšega na stari celini dvakrat zapored.
Španci so drugič zapored osvojili naslov evropskih prvakov v rokometu. FOTO: Reuters
26. 1. 2020 | 16:13
26. 1. 2020 | 20:14
11:56
Stockholm – Vse je bilo nared za veliko hrvaško veselico sredi Stockholma, vendar so zabavo pokvarili rokometaši iz Španije, ki so v zadnjih dveh minutah z goloma Aleixa Gomeza s sedmih metrov in Alexa Dušebajeva med nogami zmagali z 22:20 in kot prvi ubranili naslov evropskih prvakov. Hrvati so po letih 2008 in 2010 še tretjič osvojili srebro, veteran med selektorji Lino Červar očitno v svoji zbirki nikdar ne bo imel evropske lovorike.

Na podoben način kot Slovenijo je Španija ugnala tudi Hrvaško, samo da je bilo golov veliko manj in rokomet veliko manj gledljiv. V bistvu bi mu v drugem polčasu težko sploh rekli rokomet. Bilo je bolj podobno rokoborbi v grško-rimskem slogu, v katerem so na koncu Španci dobili v primež naše južne sosede, ki se jim je močno poznala utrujenost po dveh podaljških v polfinalu proti Norveški.

Tudi Španija ni imela sprehoda proti Sloveniji, a bila je za odtenek bolj sveža. Zdržal je celo 37-letni krožni napadalec Julen Aguinagalde, ki je izsilil odločilno sedemmetrovko. Zakrivil je ni nihče drug kot tragični junak Domagoj Duvnjak, ki mu je v slabo tolažbo, da je bil na koncu izbran za najboljšega igralca finala in tudi MVP 14. evropskega prvenstva. Potem ko je več kot pol ure namenil novinarjem, se je skoraj sesul pred slačilnico. Na devetih tekmah je igral skoraj pet ur in pol, bil ključen mož v obrambi 5-1 in najboljši strelec ekipe s 36 goli. Enega manj je dal Igor Karačić.

Hrvaški rokometaši so se morali sprijazniti že s tretjim srebrom na EP, na katerem so osvojili tudi že tri bronaste kolajne. Zlato jim še manjka. FOTO: Reuters

Hrvati bi se gotovo zlomili še veliko prej, če ne bi imeli na tribunah Tele2 Arene, kjer se je zbralo več kot 17.000 ljudi, ogromno podporo svoje diaspore. Ko jim je šlo za nohte, so Duvnjak in ostali ves čas dvigovali roke v zrak in tako elektrili ozračje. V prvem polčasu je donelo »Hrvatska, Hrvatska!«, ko je na semaforju pisalo 10:7 za Hrvaško.

Takrat je španski selektor Jordi Ribera zahteval minuto odmora, spremenil obrambo s 5-1 na 6-0, s čimer je prekinil Duvnjakovo povezavo s krožnim napadalcem. Sledili so štirje goli Španije, ki je imela na začetku drugega polčasa rovovske bitke že skoraj neulovljivo prednost s 16:12. Takrat so kavboji spet pokazali značaj, iz petnih žil potegnili energijo, še bolj strnili obrambne vrste in prek Marina Marića izenačili na 18:18. Španci so bili v škripcih, zgodil se je zasuk, ko je Luka Stepančić zadel za 19:18 v 54. minuti. A potem se je Ibercem nasmehnila sreča, ko je veteran Aguinagalde izkoristil podajo Alexa Dušebajeva na črto in priboril ključno sedemmetrovko. Igor Karačić je krenil po izenačenje, a pozabil odbijati žogo in makedonska sodnika sta upravičeno dosodila korake.

Neposredno na OI

Španci so se tako neposredno uvrstili na olimpijske igre, kjer bo najstarejša reprezentanca na EP dobila še eno priložnost za osvojitev olimpijskega naslova. Španija ima doslej tri brone. V Riu 2016 je ni bilo, ker je v kvalifikacijah izgubila s Slovenijo. »Težka tekma, vedeli smo, da bodo Hrvati vrnili udarec, zmagala je naša obramba, imeli smo tudi nekaj sreče,« je povedal španski kapetan Raul Entrerrios. Njegov starejši brat Alberto, je bil kot kapetan prvak na domačem SP 2013. »Tekma ni bila lepa, ampak bil je finale, hud boj, obe reprezentanci sta bili utrujeni. V ključnih trenutkih smo ohranili zbranost in to je bil ključ do zmage,« je povedal Entrerrios.

Červar, ki mu v bogati zbirki manjka le še evropski naslov, igralcem ni imel kaj zameriti. »Lahko jim samo čestitam. Poznalo se nam je, da je manjkal poškodovani Luka Cindrić. On bi lahko bil s kreativnostjo in prodori nevaren tej obrambi, ki je nismo mogli premagovati s streli prek bloka. Vseeno smo se vrnili po minus 4 in celo povedli, drago nas je stala tista sedemmetrovka, ki morda tudi ni bila pravilno dosojena. Domov se vračamo s srebrnimi kolajnami, lahko smo ponosni,« se je sprijaznil Červar, svetovni prvak iz leta 2003 in olimpijski prvak iz leta 2004.

Potek drugega polčasa

60. minuta: Dušebajev s strelom pod roko zadeva za 20:22, Španci so bržkone evropski prvaki. Hrvati so vzeli minuto odmora 25 sekund pred koncem. Hrvati so izgubili žogo, Španci proslavljajo drugi zaporedni naslov evropskih prvakov.
59. minuta: sedemmetrovka za Španijo, Gomez je zadel za 20:21. Hrvati so izgubili žogo.
58. minuta: Zadel je Sarmineto, 19:20, Hrvati zadevajo v prazna španska vrata, 20:20.
57. minuta: Entrerrios je izključen. Hrvati so izgubili žogo.
55. minuta: Španci se mučijo v napadu, na koncu pa vendarle prekršek za sedemmetrovko nad Dušebajevom.Gomez je zadel za 19:19.
54. minuta: dolg napad Hrvaške, Stepančić jo je popeljal v vodstvo, 19:18!
53. minuta: španski napad nima rešitve, šest minut ni dosegel gola. Žoga je hrvaška.
52. minuta: Hrvati so tudi izgubili žogo. Tudi Španci se zapletajo in so izgubili žogo. Hrvati so storili prekršek v napadu.
50. minuta: Španci so izgubili žogo.

Hrvaški in španski rokometaši so bili trd boj za zlato na EP. FOTO: Reuters

49. minuta: Marić s črte zadeva za izenačenje, 18:18.
48. minuta: Horvat je bil natančen z desnega krila, 17:18, Španci so izgubili žogo.
47. minuta: Španci (Figueras)s črte zadevajo za 16:18.
46. minuta: mamić je zadel za 16:17.
45. minuta: izključitev pri Hrvatih, Dušebajev je vendarle prekinil španski strelski post, 15:17.
44. minuta: strel Horvata in obramba Pereza de Vargasa. Dolg španski napad in izgubljena žoga. Karačić zadeva v protinapadu, 15:16.
43. minuta: minuta odmora za Špance, ki že šest minut in pol niso dosegli gola, še vedno je 14:16. Maqueda je neuspešno zaključil napad.

Hrvaški navijači so do konca upali na zmago. FOTO: Reuters

42. minuta: Perez de Vargas brani strel Mariću.
41. minuta: prekršek v napadu Mandića. Napačna podaja Špancev.
40. minuta: Hrvati so izgubili žogo, vendar so Španci zgrešili prazna vrata.
39. minuta: Španci so napad zaključili s slabim strelom, , ki so ga Hrvati blokirali.
38. minuta: Španci so izgubili žogo, Duvnjak je zadel za 14:16.
37. minuta: še ena izgubljena žoga Hrvaške, iz nasprotnega napada je zadel Canellas, 12:16. Minuta odmora za Hrvaško. Horvat je znižal zaostanek na 13:16.
36. minuta: Hrvati so izgubili žogo in spet prejeli gol v prazna vrata, 12:15.
35. minuta: Perez de Vargas brani, Španci pa zadevajo v prazna hrvaška vrata, 12:14.
34. minuta: sedemmetrovka za Špance in izključitev Horvata. Za 12:13 je zadel Gomez.
33. minuta: napake v napadu si sledijo na obeh straneh. Stepančić je vedarle zadel, 12:12.
31. minuta: Španci so zapravili prvi napad v drugem delu.

Potek prvega polčasa

30. minuta: Španci so izgubili žogo, Mandić je iz nasprotnega napada izenačil na 11:11 in prekinil kar desetminutni strelski post Hrvaške. Entrerrios je sedem sekund pred koncem polčasa zadel za 11:12.
29. minuta: Canellas je zadel za prvo špansko vodstvo, 10:11. Perez de vargas spet brani.
28. minuta: Perez de Vargas je prebral Duvnjakovo namero, ostaja 10:10.
27. minuta: Dolg hrvaški napad se je končal z zgrešenim strelom. Obramba Šega, na drugi strani pa prekršek za sedemmetrovko in izključitev.
26. minuta: Španci so izgubili žogo.
25. minuta: Maqueda je vroč, izenačil je na 10:10. Minuta odmora na Červarjevo zahtevo. Perez de Vargas spet brani.
24. minuta: Hrvati spet niso zadeli, vendar so tudi Španci izgubili žogo. Dve zaporedni obrambi španskega vratarja.
22. minuta: še ena obramba Špancev, Maqueda je zadel za 9:10.
21. minuta: obramba Pereza de Vargasa. Tudi Španci niso bili uspešni v napadu.
19. minuta: Španci so izgubili žogo, Marić pa je Hrvaško popeljal na +3, 10:7. Minuta odmora za Špance. Maqueda je prodrl in znižal zaostanek na 8:10.

Igor Karačić in soigralci so v prvem polčasu vodili že za tri gole, vendar so jih Španci ujeli. FOTO: Reuters

17. minuta: Karačić je že skoraj izgubil žogo, vendar se je naposled otresel Špancev in zadel, 9:7.
16. minuta: srečen odboj za Špance, Aguinagalde je zadel iz druge akcije, 8:7.
15. minuta: tretja sedemmetrovka za Hrvaško in tretji Duvnjakov gol, 8:6.
14. minuta: Hrvati spet uspešni v napadu, zadel je Karačić, 7:6. Španci so izgubili žogo.
13. minuta: Entrerrios je zadel s strelom od daleč, 6:6. Oba vratarja sta bila doslej "statista".
12. minuta: Mandić je bil natančen z levega krila, 6:5.
11. minuta: Aguinagalde je zadel, 5:5.
10. minuta: še ena sedemmetrovka za Hrvaško, Duvnjak je spet zadel, 5:4.
9. minuta: obe ekipi sta naredili napako v napadu, Španci so nato izenačili na 4:4, zadel je Sarmiento.
8. minuta: sedemmetrovka za Hrvaško, Duvnjak je zadel za 4:3.
7. minuta: Hrvati so izgubili žogo, za Španijo s šestmetrske črte zadeva Fernandez, 3:3.
5. minuta: hrvaški napad deluje dobro, z desnega zunanjega je zadel Stepančić. Hitronogi Španci vračajo udarec, 3:2.
4. minuta: z desnega krila je zadel Sole, 2:1.
3. minuta: Španci so zapravili svoj prvi napad, v nasprotnem napadu pa je zadel Duvnjak, 2:0.
2. minuta: prvi napad in prvi gol za Hrvaško, zadel je Marić, 1:0.