Neomejen dostop | že od 9,99€
Deskar Tim Mastnak je danes postal še eden od številnih slovenskih junakov na letošnjih olimpijskih igrah v Pekingu. Na trgu za podelitve v Zhangjiakouju je stopil na drugo stopničko ter si za bojevite predstave na tekmi, za katero pravi, da je zanjo živel zadnjih nekaj let, okoli vratu nadel srebrno kolajno. Mastnak je poudaril, da mu brez podpore najbližjih, trenerjev, zveze, navijačev ter drugih, ki so vanj verjeli, to ne bi uspelo. Pri tem je izpostavil očeta Roberta, ta je tudi njegov trener. »Tudi ko mi ne gre, mi stoji ob strani. Na treningih pred tekmo nisem bil najbolj suveren, nisem se uspel prilagoditi na sneg, kot bi si želel, a me je vedno potolažil, 'dobro voziš, samo mirno glavo',« je očeta izpostavil zdaj svetovni (Park City, 2019) ter olimpijski podprvak.
Tu v Secret Gardnu, kot v Zhangjiakouju imenujejo snežni park, je že zmagal, in sicer pred tremi leti. Tokrat je prvo mesto in posledično zlato izgubil v finalu, a kot poudarja, o tem ne razmišlja več. »Zelo sem zadovoljen, ker sem res verjel, da bom dober. Preprosto sem si bolj želel zmage kot drugi. Morda nisem bil najhitrejši, toda želja je bila toliko večja. Res sem se boril, na to sem najbolj ponosen. Vsi, ki so si danes pogledali pogoje ter postavitev, bi najbrž rekli, da mi ne more biti pisano na kožo. Vesel sem, da sem jim dokazal drugače,« je odločno dejal zmagovalec treh tekem za svetovni pokal.
V tej sezoni si je Celjan, ki rad kolesari, kajta, vozi motor ter motorne sani, zadal cilj biti bolj konstanten ter se boriti z najboljšimi na vseh tekmah. »Že od samega začetka sezone vozim dobro. To je bil tudi cilj, da sem vso sezono v stiku z najboljšimi. To mi je zelo dobro uspelo, a je hkrati res, da se v finalih ni izšlo tako, kot bi si želel. Vedel pa sem, da glavna tekma sezone še pride, in sicer danes. Za to tekmo sem živel ne le zadnjih nekaj mesecev, temveč zadnjih nekaj let. Veliko truda je bilo tu vloženega v ozadju. Na najbolj pomembni tekmi sem bil zelo dober, tega sem res vesel.«
Že dolgo časa verjame, da ima v sebi nekaj več. "Vsi izgubljeni dvoboji, ko voziš dobro, a izgubiš, te vedno vržejo nazaj. Tudi kakšne poškodbe, pred igrami v Pjongčangu sem si tisto sezono recimo zlomil rebra, kar mi je odneslo mesec dni priprav. Vedno te to vrže iz tira, a se resetiraš, pobereš. Nikoli nisem obupal. Vedno sem verjel, da sem dober in bom to uspel dokazati. Na srečo sem imel okoli sebe ljudi, ki so mi pomagali verjeti, danes pa sem tu z olimpijsko kolajno okoli vratu,« je še ponosno dodal Mastnak.
»Sem takšen človek, ki ne gleda pretirano nazaj ali naprej. Če moram potegniti črto, gre moja kariera nekako po korakih, vse od naslova mladinskega svetovnega prvaka, ko sem kar nekako nepričakovano osvojil naslov po prehodu iz smučarskih vod. Bil sem novinec, vse sem presenetil, potem pa je nastopilo nekaj težkih sezon, ko se nisem prebil iz mladinske v člansko konkurenco, kot bi si to želel. Vseeno sem verjel vase, osvojil sem mali kristalni globus, bil svetovni podprvak, zdaj še to kolajno. Grem po korakih, mogoče pa še dodam sijajnejši lesk na naslednjih olimpijskih igrah. No, tudi če ne, si tega ne bom očital. Nikoli v življenju si nisem mislil, da bom v deskanju toliko osvojil« je še priznal.
Oba spola, isti dan
Odločilne deskarske boje na olimpijskih igrah v Pekingu je na malem zaslonu spremljal tudi nekdanji deskarski svetovni prvak Dejan Košir. Današnjo deskarsko odločitev je ujel skoraj po naključju: »Na teletekstu sem pogledal, če je kakšna udarna novica, nato pa videl, da zadeva poteka v živo in ujel nekatere naše vožnje. V soboto smo imeli istočasno dve Slovenki na odru, danes dve kolajni v istem športu, kar je nekaj izjemnega. Kolajne v katerikoli disciplini ni lahko osvojiti, da se pa to na isti dan zgodi za oba spola, pa je še toliko večje presenečenje,« pravi.
Primerjava dosežkov skakalk in deskarjev pa kaže, da so skoki vendarle široko podprt projekt, kjer so odgovorni spretno združili športno in šolsko infrastrukturo in uskladili delo. V deskanju pa je tudi po Koširjevem mnenju še vedno veliko odvisno od zasebne pobude in družine. »Deskanje je bilo pred leti nov šport in zdaj so se stvari sicer izboljšale, a ne do takšne mere, kot v nekaterih bolj uveljavljenih disciplinah. A tudi povezava z zasebnimi ekipami in družinskimi zgodbami ni napačna. Take zgodbe pozna tudi šport v tujini in s tem ni nič narobe,« meni.
Svetovni prvak iz leta 2003 se je na kratko dotaknil tudi srebrne medalje Tima Mastnaka in žal izgubljene priložnosti v finalu. »Morda se je rahlo prezgodaj, ko je začutil, da je tekmec naredil napako, videl v cilju. Zbranost je že pošla, nasprotnik pa je bil vztrajen in bil za to nagrajen. A vseeno je ta kolajna fantastičen uspeh. Še bodo priložnosti in to bo izkoristil v prihodnosti,« je sklenil Dejan Košir.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji