Arsenalov zvezdnik prvič javno spregovoril po sporni fotografiji s turškim predsednikom Erdoğanom in razdelil nemško politiko
Galerija
En mesec pred SP se je Mesut Özil fotografiral s turškim predsednikom Erdoğanom in vznemiril Nemčijo.<br />
FOTO AP
Berlin – Komaj dobro se je nogometna Nemčija sprijaznila s polomom svojih nogometašev na svetovnem prvenstvu v Rusiji in misli začela usmerjati k odmevni domači klubski sceni, že so kot strela z jasnega udarile besede Mesuta Özila, enega vodilnih reprezentantov, češ da ne bo več igral za nemško izbrano vrsto. Svoje nadrejene, vključno s predsednikom zveze, je obtožil rasizma.
»Dovolj, ne bom več igral za nemško reprezentanco. Ko je moštvo zmagovalo, sem bil za Reinharda Gründla (predsednik Nemške nogometne zveze, op. p.) in njegove podpornike Nemec, če pa je naša izbrana vrsta izgubila, so me imeli za priseljenca,« se je prvič oglasil po zapletu, ki je nastal sredi maja, tik pred začetkom reprezentančnih priprav za svetovno prvenstvo v Rusijo. In četudi nemška družba ohranja sloves odprte, jih ni bilo malo, ki so selektorju Jogiju Löwu svetovali – če že ne kar od njega zahtevali –, naj po skupni fotografiji Özila z vplivnim turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoğanom sicer odličnega nogometaša odstrani iz izbrane vrste. Omenjeni vladar in avtokrat, nazadnje spet zmagovalec predsedniških volitev, pa je zlasti nepriljubljen med Nemci, saj se je zavzemal za že pretirano »turško državo v državi« med tremi milijoni prebivalcev Nemčije s koreninami iz dežele, kjer se srečujeta evropska in azijska celina. Povrh je s sodelavci poskrbel za zapor nemških poročevalcev, ki so iz Istanbula, Ankare in drugih mest opozarjali na pomanjkanje demokracije …
Kanclerka ohranja mir
Ostajajo v spominu tudi ostri medsebojni besedni dvoboji med Erdoganom in nemško kanclerko, ki sicer pogosto poskuša izbirati besede in odganja retoriko demagogije ali pretirane vzkipljivosti, a ob sporih z vplivnim turškim politikom je morala nastopiti ostreje kot ponavadi. Pri najnovejšem zapletu pa se ni hotela zapletati v kakšen novi konflikt z uglednim nogometašem, ki je sicer tako kot večina nemških reprezentantov na zadnjem mundialu razočaral. »Mesut Özil je izjemen nogometaš, ki je veliko storil za nemško reprezentanco, zato moramo njegovo odločitev spoštovati,« je sporočila njena predstavnica za stike z javnostjo na dan, ko so si izjave vodilnih politikov največje srednjeevropske dežele sledile kot po tekočem traku.
Večinoma so obsojali že prvo potezo nogometaša, ko se je javno fotografiral na eni od londonskih dobrodelnih prireditev z Erdoganom, ostro so se odzvali tudi ob njegovih besedah en teden po koncu mundiala. Tako je zdaj sploh prvič spregovoril o vsem skupaj, Nemčija pa mu je zamerila predvsem to, da nikakršne krivde bodisi za slabe predstave na igrišču bodisi za obnašanje ni pripisal sebi, temveč je napadel zgolj okolico: nemško zvezo, pokrovitelje, medije. In tudi legendarnega Lotharja Matthäusa, s 150 nastopi rekorderja med nemškimi reprezentanti. Očital mu je namreč fotografijo z Vladimirjem Putinom v dneh svetovnega prvenstva v Rusiji, ko v nemški javnosti to še zdaleč ni odmevalo tako kot omenjena objava na družabnih omrežjih z Erdoganom.
Čustveno Boatengovo slovo
»Glede teh dvojnih meril so Özilove kritike upravičene,« so zapisali v komentarju osrednjega münchenskega dnevnika Süddeutsche Zeitung, podobna je bila tudi vsebina zapisa v Bildu, vodilnem nemškem dnevnem tabloidu, kjer so tudi našteli nogometaševe zasluge na igrišču za marsikateri reprezentačni uspeh, a mu obenem očitali tudi pomanjkanje samokritičnosti.
Dejansko pa 29-letnik še nikdar ni igral tako slabo in neprepoznavno za nemško izbrano vrsto kot prav na letošnjem mundialu, pred katerim je selektor Löw poskusil ohraniti navidezni mir, očitno pa je v slačilnici ob različnih pogledih posameznikov na nastali zaplet počilo, kar se je nato poznalo tudi na igrišču. Nikdar ne bo jasno, kako bi igral elf, če enega svojih najbolj cenjenih reprezentantov ne bi bilo v Rusiji, po polomu, ko se branilci naslova sploh niso uvrstili v izločilni del tekmovanja, pa so že tako ali drugače pred vodstvom zahtevne naloge sprememb. Özila pri tem moštvu ne bo več, čustveno se je od njega v javni izjavi poslovil temnopolti reprezentančni soigralec Jerome Boateng, nogometaševo dekle Amine Gülse, nekdanja miss Turčije, ki je odraščala v Stockholmu, pa je na svojem instagramu, kjer ima več kot poldrugi milijon spremljevalcev, včeraj v turškem jeziku zapisala: »Vedno bom s teboj, ponosna sem nate.«
Komentarji