Pozdravljeni!

Elsnerju kljub porazu višja ocena kot nekdanjemu zvezdniku

Edini slovenski trener v Franciji debitiral v Nici, mestu, ki ga pozna iz prejšnjega stoletja.
Luka Elsner (6) je dobil v časniku L'Equipe kljub porazu Amiensa višjo oceno kot zmagovalni trener Patrick Vieira (5). FOTO: AFP
12. 8. 2019 | 06:00
12. 8. 2019 | 11:52
4:33
Konec tedna je doživel ognjeni krst v francoskem prvenstvu edini slovenski trener v ligue 1 Luka Elsner. Ljubljančan je izgubil na gostovanju njegovega Amiensa v Nici, torej v mestu, ki ga Elsnerjevi odlično poznajo še iz časov nekdanje skupne države. Mladi trener je kljub porazu navdušil tudi francoske novinarje.

Konec tedna je opozoril nase tudi Simon Živec, strelec gola v poljskem prvenstvu. FOTO: Delo
Njegov prvi tekmec, Nice OGC, kotira neprimerno višje od Amiensa in premore večji proračun od kluba, ki leži v mestu med Parizom in severno francosko mejo. Tudi trener Nice je zveneče ime – nekdanji francoski zvezdnik senegalskih korenin Patrick Vieira, član Arsenalovega rodu »Nepremagljivih« in šampionske ekipe Francije. Vieira je imel po pičlih 27 minutah igre za nameček veliko lažje delo od Elsnerja, saj je slednji ostal brez enega od izključenih adutov (pri izidu 0:0). Nica je nato zabila gol, Amiens je kljub igralcu manj izenačil rezultat v 81. minuti tekme in na obzorju je bil odmeven in uspešen krst Luke Elsnerja v tekmovanju, v katerem igrajo nogometaši s skupno tržno vrednostjo 3,2 milijarde evrov. Največji del resda prispeva bogati PSG, tudi Nica pa ima na voljo dvojni kader Amiensa (130 : 65 mio €). Kakorkoli, gostitelji so prišli do zmage v 95. minuti tekme, ko je podajo Cypriena izkoristil izkušeni branilec Dante (nekdanji član Bayerna).

Elsnerju ocena 6, Vieiri 5, glavnemu sodniku pa 4

Učinek glavnih akterjev tekme bi lahko opisali tudi z ocenami posameznikov v največjem francoskem športnem dnevniku L'Equipe. Luka Elsner je prejel oceno 6, Patrick Vieira 5, glavni sodnik pa 4 … Slovenski trener, ki je 2. avgusta dopolnil šele 37 let in je najmlajši v francoskem prvenstvu, v Nici torej ni doživel lepega »sprejema«. Prav v tem mestu na francoski rivieri ob Sredozemskem morju je namreč družina njegovega očeta Marka Elsnerja živela v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja, potem ko je nekoč izvrstni nogometaš igral za Nico (pred tem tudi za ljubljansko Olimpijo in beograjsko Crveno zvezdo) in v tistem času zbral 14 tekem tudi v majici močne zvezne reprezentance Jugoslavije.

Selektor Matjaž Kek bo lahko videl na delu večino reprezentantov šele čez slaba dva tedna, ko bo kot zadnje v Evropi oživelo tudi italijansko prvenstvo. FOTO: Tomi Lombar/Delo

Pred Luko so novi zahtevni izzivi. Naslednji tekmi bo Amiens resda igral na svojem štadionu, toda tekmeca ne bosta nič slabša kot Nice. Na štadion Amiensa s 13.000 sedeži namreč prihajata močni Lille in nato še ranjeni Nantes, torej kluba z visokim ugledom v Franciji, nato sledi gostovanje v Toulousu, tekma s še močnejšim Lyonom …

Nov gol Matavža, Bijolu pol ure igre

Priložnost za igro na francoskih tleh je dobil tudi napadalec Robert Berić, čigar klub St. Etienne bo v novi sezoni očitno res meril visoko. Zeleno-beli so zmagali na gostovanju v Dijonu, kar je dobra napoved za nadaljevanje prvenstva v ligue 1, Berić pa je resda igral le v zadnjih 15 minutah tekme.

Močneje je opozoril nase Tim Matavž v nizozemskem prvenstvu. Napadalec iz Šempetra pri Novi Gorici je član Vitesseja, ki ta čas igra v odlični formi. Prejšnji teden je v 1. kolu nove sezone nepričakovano remiziral s polfinalistom lige prvakov Ajaxom (2:2), konec tedna je Vitesse zmagal v gosteh pri klubu Willem II. v Tilburgu. Matavž je član udarne enajsterice kluba, tokrat je zabil gol za potrditev pomembne zmage, s čimer je razkril dobro naravnanost svojih merilnih naprav. Formo je potegnil kar iz minule sezone: v njej je namreč zabil 11 golov v majici Vitesseja, čeprav je zaradi hudega zloma noge izpustil kar 22 tekem. Izpostaviti velja Jako Bijola. Včeraj je igral 32 minut v majici CSKA (igrali so 9 minut dodatka), največ v dosedanjem delu ruske sezone.