Kolesarstvo

Primož Roglič tretji v kronometru

Stefan Bissegger je zmagovalec tretje etape in nosilec rumene majice, Primož Roglič odličen tretji.
Primož Roglič je pokazal odlično pripravljenost že na prvem letošnjem kronometru. FOTO: Anne-Christine Poujoulat/Afp
9. 3. 2021 | 16:15
9. 3. 2021 | 17:02
3:21
V Gienu, mestecu z zgodovinsko dediščino, ki leži na bregu Loire, najdaljše reke v Franciji, je bila danes tretja od osmih etap 79. dirke Pariz–Nica. Gien je med kolesarji med drugim poznano tudi kot rojstno mesto Pierra Rollanda.
image_alt
Šprinterski obračun Bolu, Roglič čaka jutrišnji kronometer

Kronometer dolg 14,4 kilometra je bil za večino nastopajočih prvi v sezoni, prav tako tudi za Primoža Rogliča, ki je pred startom za časopis L'Equipe izjavil, da se zaveda, da je prvi favorit za skupno zmago, vendar ne tudi za zmago na današnjem kronometru, ker še ne ve točno, kam njegovi nogi sodita, da bo moral najprej najti pravi ritem in potem izkoristiti dnevno formo. Povedal je še, da ga bolj zanima, kako se bo obneslo njegovo novo kolo in seveda, kakšna je njegova pripravljenost.

Današnji kronometer je bil tehnično zahteven, na drugem kilometru je bil 350-metrski klanec z 11-odstotnim povprečnim naklonom, zaključek pa je potekal po 400 metrov dolgem, 6-odstotnem klancu.
image_alt
Roglič uspešno začel sezono na dirki Pariz–Nica

Rohan Dennis (Ineos Grenadiers) je sodil med glavne favorite, dosegel je čas, ki je bil dolgo nedosegljiv za vse. S svojo vožnjo je nekoliko presenetil Nizozemec Dylan van Baarle (Ineos Grenadiers), vendar če sodimo po tem, iz katere ekipe prihaja, nas ne more nič več presenetiti. Odlično predstavo je pokazal tridesetletni Novozelandec Patrick Bevin (Israel Start-Up Nation), četrti s svetovnega prvenstva v kronometru leta 2019. Za Dennisom je zaostal samo za tri sekunde.

Naravnost letel je po asfaltu tudi Rogličev moštveni kolega Steven Kruijswijk (Jumbo Visma), ki je tudi eden od favoritov za skupno zmago dirke, na vmesnem času je za Dennisom zaostajal samo za štiri sekunde, na koncu zasedel 11. mesto.
Zmagovalec tretje etape Stefan Bissegger.  FOTO: Anne-Christine Poujoulat/Afp

Slabše se je izkazal Londončan Tao Geoghegan Hart (Ineos Grenadiers), drugi največji favorit za skupno zmago na dirki, za Rogličem je zaostal za 38 sekund. Odličen je bil tudi lanski zmagovalec Max Schachmann (Bora Hansgrohe), ki je samo 16 sekund za Rogličem.

Roglič je začel odlično, na vmesnem času je bil samo dve sekundi za najhitrejšim Kragh Andersenom in dve sekundi pred Dennisom.  V cilju je prevzel vodstvo. Francoz Remi Cavagna (Deceuninck-QuickStep) je bil na vmesnem času najhitrejši, pet sekund pred Rogličem. Vse je kazalo, da bo današnji zmagovalec, v cilj je prišel celih šest sekund pred Rogličem. Vendar na cesti je bil še dvaindvajsetletni Švicar Stefan Bissegger (EF Education-Nippo), ki je niti ne tako presenetljivo, postavil najhitrejši čas in zmagal v tretji etapi. Odličen je bil tudi mladi, dvaindvajsetletni Američan Brandon McNulty (UAE Team Emirates), ki je za Rogličem zaostal le za tri sekunde.

Po drugi etapi vodilni v skupnem seštevku Michael Matthews (Bike Exchange) je dosegel 17. mesto in moral rumeno majico predati Bisseggerju.