Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Kolesarstvo

Pogačar in Roglič sta favorita ne glede na traso

Trije ciljni vzponi in dve vožnji na čas naj bi odločili boj za rumeno majico.
Primož Roglič (levo) in Tadej Pogačar se bosta prihodnje leto bržkone spet borila za zmago na Touru. FOTO: Kenzo Tribouillard/AFP
Primož Roglič (levo) in Tadej Pogačar se bosta prihodnje leto bržkone spet borila za zmago na Touru. FOTO: Kenzo Tribouillard/AFP
1. 11. 2020 | 22:24
4:11
Predstavitev trase Toura 2021 zaradi pandemije ni bila gala prireditev, kakršna pritiče največji dirki na svetu, kljub temu pa so šle ob njej slovenskim ljubiteljem kolesarstva kocine pokonci. Televizijska predstavitev se je začela s podoživljanjem letošnje »velike pentlje« z nepozabnim dvobojem med Tadejem Pogačarjem in Primožem Rogličem, ki ga je dobil 22-letni Komendčan. Trasa, na kateri bo branil rumeno majico, bo precej bolj tradicionalna kot tista, na kateri jo je osvojil.

Zaradi koronavirusa je bil Tour letos namesto julija na sporedu od 29. avgusta do 20. septembra, tudi za prihodnje leto pa je pandemija že nekoliko posegla v traso. Po prvotnem načrtu bi moral štart gostiti Københaven, kjer pa si ne drznejo hkrati gostiti tekem v leto 2021 prestavljenega nogometnega eura 2020 in največje kolesarske predstave. Tako se bo Tour na Danskem začel leta 2022, štart 108. dirke po Franciji, ki se bo začela 26. junija in se končala 18. julija, pa se je preselil v Brest v vetrovni Bretaniji.



Tu bodo imeli šprinterji več priložnosti, kot so jih imeli letos v Nici in okoliških hribih. Tisti, ki so poskušali vnaprej razkriti čim več trase, se sicer niso veliko motili. V 5. etapi bo v Lavalu prva vožnja na čas, vendar ne bo ekstremno dolga (okoli 50 km), kot so predvidevali, temveč 27 km, kar bo še vedno dovolj za prvo selekcijo v boju za rumeno majico.

K tej bosta prispevali dve alpski etapi, 8. s ciljem v Grand Bornandu in 9., ki se bo končala v Tignesu. To bo prvi od le treh ciljnih vzponov 108. Toura. Na 107. smo jih videli šest, na dveh je zmagal Pogačar, na enem Roglič …


 

Ognjemet v Pirenejih


Sledila bo vrnitev na Mont Ventoux v 11. etapi, karavana se bo na velikana Provanse povzpela dvakrat, vendar bo cilj po spustu v Malaucene.

Odločitev o zmagovalcu bo padla v tretjem tednu, odločilni bodo bržčas Pireneji. Za ogrevanje bo šla v 15. etapi karavana čez vrh dirke, 2408 m visoki prelaz Envalira, s katerega se bo spustila v Andoro. Odločilni »ognjemet« je pričakovati v 17. in 18. etapi s ciljnima vzponoma na prelaz Portet in Luz Ardiden (pred tem bodo kolesarji morali na znameniti Tourmalet).



Tako kot letos pa bo treba na razglasitev zmagovalca počakati do vožnje na čas v 20. etapi. Dolga bo 31 km, potekala pa bo med vinogradi v Saint-Emilionu, zmagovalec si bo tam lahko pred parado zmagovalcev v Parizu privoščil kozarec ali dva bordojca.

Če potegnemo črto, Tour 2021 bo ob 21 etapah dolg 3383 km, šest etap bo gorskih, tri od teh se bodo končale s ciljnim vzponom, kar osem etap bo ravninskih, na sporedu bosta dve vožnji na kronometer. Lahko pripišemo še, da na potek dirke običajno bolj kot trasa vpliva to, kako bojevito se je lotijo kolesarji, ter da bosta sodeč po letošnjih dosežkih Slovenca spet kandidata za 1. in 2. mesto.

»Lepotna napaka« Toura pa v letu 2021 ostaja enaka kot bi bila letos, če ne bi bilo pandemije. Končala se bo le šest dni pred cestni dirko na OI v Tokiu.

Tour de France 2021 se bo 26. junija začel v Brestu in se 18. julija končal v Parizu. FOTO: Reuters
Tour de France 2021 se bo 26. junija začel v Brestu in se 18. julija končal v Parizu. FOTO: Reuters

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine