Mednarodna kolesarska zveza (Uci) je suspendirala slovenska kolesarja
Boruta Božiča in
Kristijana Korena. Prvi je zdaj pomočnik športnega direktorja pri ekipi Bahrain-Merida, drugi pa je kot član Bahrain-Meride udeleženec letošnjega Gira, a je zaradi suspenza že sklenil z nastopi, tako da danes ne bo startal v 5. etapi.
Tudi Hrvat in Petacchi
Oba avstrijske oblasti sumijo vpletenosti v dopinško afero, ki so jo odkrili med svetovneim prvenstvom v nordijskem smučanju v Seefeldu. Gre za protidopinško operacijo Aderlass. Dvaintridesetletni Kristijan Koren, na Giru je bil pomočnik italijanskemu asu
Vincenzu Nibaliju, naj bi prepovedane metode oplemenitenja krvi uporabljal v sezonah 2012 in 2013, ko je bil član moštva Liquigas-Cannondale.
Božič (38 let) je bil v časih, ko mu očitajo doping, član Astane, na letošnjem Giru pa ni v strokovnem štabu Bahrain-Meride.
"Ekipa striktno zagovarja nično toleranco in je zato začasno oba suspendirala. Radi bi poudarili, da sta oba primera iz leta 2012 in 2013. V ekipi vedno izvajamo natančne zdravstvene preglede, tudi v bioloških potnih listih, za vsakega novega kolesarja. Ekipa do zaključka preiskave ne bo komentirala primera," so zapisali pri Bahrain-Meridi. "Postopek vodi Uci, ki je tudi sporočil novico, zato o tem primeru ne moremo dajati izjav," pa pravil direktor Slovenske protidopinške agencije (Sloado)
Jani Dvoršak.
To je letošnji drugi primer dopinga slovenskih kolesarjev v letošnjem letu.
Jani Brajkovič je lani med dirko po Hrvaški padel na dopinškem testu, 35-letni kolesar je omenjal nenamerni vnosu nedovoljene snovi s prehrambenim dopolnilom. Uci mu je naložil 10-mesečno kazen.
Tudi Borut Božič naj bi se krvno dopingiral. FOTO: Jože Suhadolnik
Poleg Slovencev sta suspendirana tudi 31-letni Hrvat
Kristijan Đurasek, član ekipe UAE-Emirates, zdaj je nastopal na dirki po Kaliforniji, in italijanski sprinter
Alessandro Petacchi, ki pa je že zaključil s kariero in je zdaj televizijski komentator za italijansko nacionalno televizijo.
Ne pozna Schmidta
Đurasek naj bi po nedovoljenih metodah posegal v letu 2017, Petacchi, v spornih časih član moštva Lampre-Merida, zdaj Bahrain-Merida, pa je že zanikal vse obtožbe.
"Nikoli nisem prejel transfuzije krvi, ne vem, zakaj se je moje ime pojavilo v tej preiskavi, tega res ne razumem," je povedal nekdanji zvezdnik z 48 zmagami (22 na Giru) na trej največjih tritedenskih dirkah.
Pred dnevi je svojo vpletenost v doping priznal tudi nekdanji nemški kolesarski zvezdnik
Danilo Hondo. Vse niti dopinga pa je vodil nemški zdravnik
Mark Schmidt. "Tega doktorja sploh ne poznam. Res sem v letih 2006 do 2008 dirkal za Milram, a Schmidta iz te ekipe ne poznam," je povezavo z dopingom ponovno zanikal Petacchi.
Komentarji