Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Zanamci bodo poskusili preplezati, kar smo mi poimenovali nemogoče

V drugem delu intervjuja z Reinholdom Messnerjem alpinist razkriva genezo alpinizma, izkušnje v politiki in česa se v prihodnosti najbolj veseli.
Reinhold Messner 4. septembra prihaja v ljubljanski Cankarjev dom na tridnevno gostovanje. FOTO: Jure Eržen/Delo
Reinhold Messner 4. septembra prihaja v ljubljanski Cankarjev dom na tridnevno gostovanje. FOTO: Jure Eržen/Delo
20. 8. 2022 | 05:00
36:40

V nadaljevanju preberite:

Reinhold Messner je svoj prvi tisočmetrski vrh dosegel pri petih letih zato, da bi se dokazal pred očetom, naslednjih petdeset let pa je plezal zato, da bi mu dokazal, kako drugačen je od njega. Pravi, da je v svojem življenju na novo začel živeti kar sedemkrat.

Kot pravi, je bil večino obdobja največje slave po osvojitvi vseh osemtisočakov brez pomoči kisika večinoma nesrečen. Po letu 1970 je občutil obup in žalost zaradi izgube brata in najbližjega prijatelja ter nekakšno krivdo, ker je sam preživel. Krivdo, da je umrl napačni brat.

Messner je zapleten junak. Seveda ima prav, ko pravi, da je v gorah vse manj možnosti za pustolovščino in tveganje. Da je Everest postal počitniški kamp s kilometri fiksnih vrvi, ki so pripravljene za vikend pohodnike, ki s pomočjo vodnikov in nosačev dosežejo vrh. Da je človeštvo sredi samomora. In da je mogoče biti do konca zatreskan tudi pri osemdesetih ...

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine