Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Zakaj skačem in hočem, da mikrofoni delajo

Kot lahko vidite v filmu ali knjigi Zakaj skačem, je Naoki Higašida dokaz, da so otroci z avtizmom lahko sposobni analitičnega mišljenja, humorja, empatije.
<em>Ko sem bil še majhen, še vedel nisem, da sem otrok s posebnimi potrebami. In kako sem to izvedel? Tako, da so mi drugi ljudje povedali, da sem drugačen in da je to menda problem. </em>&nbsp;(Iz knjige <em>Zakaj skačem</em>) FOTO:&nbsp; Prizor iz filma Zakaj skačem
<em>Ko sem bil še majhen, še vedel nisem, da sem otrok s posebnimi potrebami. In kako sem to izvedel? Tako, da so mi drugi ljudje povedali, da sem drugačen in da je to menda problem. </em>&nbsp;(Iz knjige <em>Zakaj skačem</em>) FOTO:&nbsp; Prizor iz filma Zakaj skačem
3. 4. 2021 | 06:00
19:38

V članku preberite še: 


- V preteklem tednu, ki ga je zaznamoval tudi dan zavedanja o avtizmu, sem si znova ogledala dva dokumentarca. Prvi, Zakaj skačem, eksplicitno govori o avtizmu. Drugi, Greta – o najstniški aktivistki, za katero je svet prvič slišal, ko je, da bi opozorila na problematiko podnebnih sprememb, sedla na tla in špricala šolo pred švedsko vlado – pa se ne more izogniti aspergerjevemu sindromu, ki ga, še s kakšno pridruženo motnjo, ima Greta Thunberg.

- Zakaj odtavate od doma? Zakaj ste obsedeni z nekaterimi stvarmi? Zakaj skačete?
Na to in še na desetine vprašanj v knjigi Zakaj skačem (Mladinska knjiga, 2017, prevod Apolonija Klančar) in zdaj tudi v dokumentarnem filmu režiserja Jerryja Rothwella z istoimenskim naslovom (za zdaj si ga lahko, tako kot tudi film Greta, ogledate v virtualnem kinu https://videoteka.demiurg.si/ in https://online.artkinomreza.si/) odgovori trinajstletni Naoki Higašida, avtistični deček, ki nam pokaže, da ljudje z avtizmom ne zaznavajo in čutijo premalo, ampak drugače. Drobno delo z velikim srcem, ki razsvetli, pretrese, opogumi in spodbuja k empatiji do različnosti.

- Gillberg meni, da inteligenčni kvocient pri tako majhnih otrocih ni zabetoniran. Ne nazadnje so razvojno-nevrološke motnje med filozofi imeli Immanuel Kant, Kierkegaard, Wittgenstein, znanstvenik Einstein, igralka Greta Garbo, pisatelja Hans Christian Andersen in Conan Doyle, skladatelji Beethoven, Bruckner, Satie, Bartók, slikarji Kandinski, Hopper, Klee, pisatelj in filmar Robbe-Grillet in režiser Stanley Kubrick ter cel kup drugih umetnikov, humanistov, znanstvenikov, ki so se zaradi svojih vrhunskih dosežkov kdaj znašli tudi na straneh časopisa, ki ga pravkar berete.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine