Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Subvencije in očiščenje zemljišča do zadnjega grma

Zaraščeni travniki veljajo za nekaj nedopustnega. Zakaj že? Z zaraščanjem se zgolj približujejo prvotnemu naravnemu stanju.
Ruj, za obiskovalce kraških travnikov občudovanja vreden motiv, za naravo pionirsko grmovje, zibelka bodočega gozda, za kmete na pašniku pa nebodigatreba. FOTO: Iztok Geister
Ruj, za obiskovalce kraških travnikov občudovanja vreden motiv, za naravo pionirsko grmovje, zibelka bodočega gozda, za kmete na pašniku pa nebodigatreba. FOTO: Iztok Geister
Iztok Geister
22. 7. 2023 | 05:00
22. 7. 2023 | 08:50
21:56

V nadaljevanju preberite:

Ko poslušamo televizijska soočenja ob aktualnih naravovarstvenih zagatah v zvezi z okoljevarstvenimi ukrepi v kmetijstvu, dobimo vtis, da kmetje in njihovi stanovski zastopniki ter nehote tudi novinarji govorijo o vsem drugem kot o travnikih. Govorijo skoraj izključno o finančnih in strateških vidikih kmetovanja, o investicijah in stroških kmetovanja, o subvencijah, o traktorjih in kosilnicah, o nadvse pomembnem pridelovanju zdrave prehrane, celo o zeleni kmetijski politiki. Nič pa o travnikih kot takih, o rastlinah, ki tam rastejo, in živalih, ki tam živijo, in ne nazadnje o kulturni krajini, ki je v slovenski zavesti pomembna vrednota.

V zanosu prerojenega zanimanja za naravo resda ni več slišati romantičnega vzklika »nazaj k naravi«, temveč sodoben pragmatični poziv k okolju prijaznemu ravnanju, kar je mogoče razumeti tudi tako, da naj bi ravnali »z roko v roki z naravo«. Zaradi družbeno priljubljene prakse približevanja in usklajevanja takšnih pogledov s hotenji širših družbenih slojev prihaja do površnega dojemanja zapletenega dogajanja v naravi. Ko takšno všečno dojemanje preraste v brezprizivno prepričanje in se celo razbohoti v okoljsko enoumje, skoraj ne slišimo več nasprotnih mnenj kakor tudi ne pomislekov, da so izhodišča, na katerih temelji naše prepričanje, pravzaprav nasprotna temu, za kar si tako neomajno prizadevamo. Namesto da bi opustili zgodovinsko presežene poglede, jih preoblačimo v nova oblačila, ki naj zakrijejo našo koristoljubno naravo.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine