Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Rastlinske in živalske vrste, figure na okoljski šahovnici

Izumiranje živih bitij je pradavni razvojni pojav, enakovreden nastajanju novih vrst. Hkrati pa je izumiranje vrst časovno opredeljivo in predvidljivo.
Rdeči suknar (Vestiaria coccinea), njegovo rdeče perje so domačini na Havajih nekdaj tkali v obredna oblačila, danes velja za ogroženo vrsto. FOTO: Jack Jeffrey
Rdeči suknar (Vestiaria coccinea), njegovo rdeče perje so domačini na Havajih nekdaj tkali v obredna oblačila, danes velja za ogroženo vrsto. FOTO: Jack Jeffrey
Iztok Geister
11. 9. 2021 | 06:00
10. 11. 2021 | 11:17
22:30

V članku preberite:


- Nastajanje novih vrst je časovno izmuzljivo in nepredvidljivo. V nadaljevanju članka iz prejšnje številke Sobotne priloge avtor navaja zapletene razloge, zakaj so izumirale ptičje vrste na Havajskem otočju ter na drugih oddaljenih otokih Tihega oceana.

- Ne glede na to, ali se nam zdi sprejemljivejša razvojna ali ustvarjalna teorija nastanka novih bitij – vsa bitja ostajajo ves čas svojega obstoja popolna. Ko to niso več, propadejo. Poleg čarobne paličice pozna evolucija, namesto priznanja zmote, tudi metlo.

- Kakor po vsej Polineziji so tudi na Havajih otoški prebivalci perje divjih ptic uporabljali kot okras in za oblačila, namenjena v obredne namene. Z naglavnimi in ovratnimi venci ter zapestnicami iz cvetja in perja so se kitili tako rekoč vsi, pernate okrasne šleme ter ramenska ogrinjala in plašče pa so nosili le poglavarji.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine