Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Smo na poti, ko bo javno zdravstvo le za revne in za težke primere

Direktor celjske bolnišnice Dragan Kovačić o odhodih radiologov, popoldanskem delu zdravnikov, med katerimi je tudi sam, in nujnih spremembah sistema.
Dragan Kovačić: Že danes se lahko čez cesto prelevim v švicarsko kliniko! Ampak bom delal samo to in to in ob treh bom zaprl. Zaslužil bom dvakrat več kot zdaj, naokoli pa bom hodil nasmejan v Armanijevi obleki. FOTO: Leon Vidic/Delo
Dragan Kovačić: Že danes se lahko čez cesto prelevim v švicarsko kliniko! Ampak bom delal samo to in to in ob treh bom zaprl. Zaslužil bom dvakrat več kot zdaj, naokoli pa bom hodil nasmejan v Armanijevi obleki. FOTO: Leon Vidic/Delo
7. 7. 2023 | 20:00
7. 7. 2023 | 20:24
30:59

V nadaljevanju preberite:

Splošno bolnišnico Celje, tretjo največjo v državi, pretresajo odhodi zdravnikov. Nekateri glavni razlog za to vidijo v slabih odnosih, direktorju Draganu Kovačiću očitajo samovoljo in nepripravljenost na pogovor. Kovačić pa uperja prst v sistem, ki omogoča, da zasebniki za javni denar tekmujejo pod boljšimi pogoji kot javni zavodi. »Radiologi niso zlobci, ampak izkoriščajo situacijo. Dejansko jih je premalo, potrebe v populaciji so neskončne, in če se ne bo to rešilo na sistemski ravni, da bi izenačili pogoje, ki jih ponujata javni in zasebni sektor, se bo to nadaljevalo,« pravi Kovačić.

Ali takega sistema ne ustvarjajo zdravniki sami v trenutku, ko gredo delat k zasebniku, in kdo bi to moral presekati, pa Kovačić odgovarja: »Politika. Minister. Smo na svoji zemlji gospodarji ali nismo? So gospodarji lobiji, imamo ukradeno državo, ali imamo politike, ki vladajo? Politiki so izvoljeni, da javni denar, ki ga zberemo, najbolj smiselno in smotrno razporejajo. Če je javni denar zbran za to, da bo varoval javno zdravje, zdravje vse populacije, ga skladno s tem tudi razporejajmo. Zasebna iniciativa naj za ta javni denar tekmuje pod istimi pogoji kot javna. Če bi lahko vsi sklepali pogodbe z espeji, bi se javno zdravstvo takoj stabiliziralo. Naenkrat bi interes zdravnikov za prehajanje med ustanovami upadel, nobenih soglasij ne bi bilo treba. Vsi zdravniki, kar jih poznam, bi raje delali doma kot čez cesto.«

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine