Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Nobena država si ne želi negativnih ocen v poročilu evropske komisije

Predsednik Svetovnega sodniškega združenja opozarja, da v mnogih državah obstajajo politične tendence, da se raven neodvisnosti sodne veje oblasti omeji.
Sodniki smo dolžni soditi svobodno, brez pritiskov. A da nam je to omogočeno, nam mora država, ki želi takšno sodstvo, to zagotoviti. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Sodniki smo dolžni soditi svobodno, brez pritiskov. A da nam je to omogočeno, nam mora država, ki želi takšno sodstvo, to zagotoviti. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
19. 1. 2024 | 20:00
20. 1. 2024 | 07:41
22:20

V nadaljevanju preberite:

Sodnik hrvaškega vrhovnega sodišča Đuro Sessa je predsednik Svetovnega sodiškega združenja. Podpira boj slovenskih sodnikov za uveljavitev odločbe ustavnega sodišča o njihovih plačah. Strinja se z oceno predsednice Nataše Pirc Musar, da njena neizpolnitev pomeni »pravno barbarstvo«. Ker slovenska izvršilna oblast ne uresniči razsodbe in ne uredi neodvisnega položaja sodnikov, krši načela evropskega prava.

Kakšni je stanje v doni vejo oblasti? »Imamo pritožbe iz Francije glede sprememb ravnotežja v sodnem svetu. V Španiji sodnega sveta ni mogoče izvoliti, kar pomeni, da je pravosodje tam popolnoma blokirano. V nekaterih državah, na primer v Litvi, so na udaru plače sodnikov. Na Slovaškem so poskušali z ukinjanjem nekaterih sodišč vplivati na položaj sodnikov in njihovih materialnih pravic,« odgovarja Sessa.

Opaža, da v nekaterih državah poskušajo spremeniti ravnotežje znotraj sodnih svètov. »V nekaterih državah pa jim sploh ne uspe izbrati sodnih svetov, ker prihaja do političnih nasprotovanj, ki preprečujejo, da se doseže potrebna večina za imenovanje sodnega sveta. Ponekod prihaja do napadov na sodnike, ker sprejemajo določitve, ki ne ustrezajo aktualni politiki.«

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine