Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Na Everestu sem izstopil iz telesa, opazoval tipa, ki sestopa – sebe

46 let po prvem obisku Nepala, ki mu je ogromno dal (a tudi vzel kar nekaj soplezalcev), je Viki Grošelj dokončal svojo zamisel prečenja te himalajske dežele.
Pod Makalujem je hitro ugotovil, da brez domačinov ne moremo niti začeti plezati, saj so prenesli vso našo opremo do vznožja gore. FOTO: Blaž Samec/Delo
Pod Makalujem je hitro ugotovil, da brez domačinov ne moremo niti začeti plezati, saj so prenesli vso našo opremo do vznožja gore. FOTO: Blaž Samec/Delo
21. 1. 2023 | 05:00
20:06

V nadaljevanju preberite:

V usodo ne verjamem, pravi alpinist Viki Grošelj. Meni, da smo ob rojstvu dobili karte, s katerimi potem igramo. Zakaj je alpinizem tako nepredvidljiv in nevaren? Ker obstaja določen odstotek objektivnih nevarnosti, na katere nimaš vpliva. Kdaj se bo serak podrl, recimo, ali kam bo priletel kamen. Če si super izkušen ali pa popoln začetnik, se ti to lahko zgodi. To moraš vzeti v zakup, tako je tudi v življenju.

»In kot sem rekel – zame je bila to igra kljub silnim naporom. Reinhold Messner je večkrat kot vrednost našega početja izpostavil to, da ob izpostavljanju ekstremnim situacijam pridobivamo takšne izkušnje, kot jih ne bi nikjer drugje. Kako se obnašati, se spraviti nazaj, ko si že čez rob, dobesedno med življenjem in smrtjo. Te izkušnje so bile zame silno dragocene. Ne poznam človeka, ki bi imel tako rad življenje, kot ga imam jaz, a je videti, kot bi ga nenehno nosil naprodaj,« je povedal. 

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine