Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Hobotnice so vedenjsko izjemno kompleksne živali

O raziskovanju hobotnic, njihovega uma in vzporednih evolucijskih poti.
Peter Godfrey Smith FOTO: Daniel Boud
Peter Godfrey Smith FOTO: Daniel Boud
6. 11. 2021 | 08:05
6. 11. 2021 | 23:52
19:08

V nadaljevanju preberite:

Peter Godfrey-Smith je profesor na oddelku za filozofijo znanosti in zgodovine na Univerzi v Sydneyju ter avtor številnih knjig, ki se ukvarjajo s filozofijo biologije in filozofijo uma. Globalno je zaslovel s knjigo Drugačen um: Hobotnice in razvoj inteligentnega življenja (Other Minds: The Octopus and the Evolution of Intelligent Life), ki je pri založbi UMco pravkar izšla tudi v slovenskem jeziku.

Godfrey-Smith se je dolga leta potapljal v, kot mu sam pravi, Oktopolisu, »naselbini« hobotnic na morski gladini blizu svojega doma. Knjiga je intelektualni šprint po (stran)poteh evolucije s filozofskimi postanki v srečanju z Drugim, Godfrey-Smith pa čudovit mislec vsega (mogočega).

»Pri hobotnicah se tako imenovane kulturne informacije iz generacije v generacijo ne morejo prenašati. Vsaka generacija, vsaka žival posebej, vse začne z ničle, na novo. Četudi bi na enem mestu več tisoč let imeli naselje hobotnic, bi bilo tako: njihove naslednike pač odnese morski tok. Za to ne bi mogla poskrbeti niti naravna selekcija. Hobotnice se z vsako generacijo izumljajo povsem na novo,« je povedal raziskovalec hobotnic.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine