Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Evropska unija v ruskem jedrskem energetskem primežu

Referendumsko odločanje o gradnji nove jedrske elektrarne bo zahtevalo večplastno informiranje državljank in državljanov.
Rosatom je rusko državno podjetje, ki je v letu 2020 ustvarilo 15 odstotkov svetovne trgovine z uranom. FOTO: Jevgenija Novoženina/Reuters
Rosatom je rusko državno podjetje, ki je v letu 2020 ustvarilo 15 odstotkov svetovne trgovine z uranom. FOTO: Jevgenija Novoženina/Reuters
Dušan Plut
15. 10. 2022 | 05:00
16. 10. 2022 | 09:57
14:41

V nadaljevanju preberite:

Vojna v Ukrajini in energetska kriza sta podčrtali geopolitično tvegano odvisnost od uvoza energentov (fosilna goriva in uran) iz Rusije. Potreba pospešenega energetskega prehoda k radikalno zmanjšani rabi primarne in končne energije ter dolgoročno stoodstotni rabi obnovljivih virov (do sredine 21. stoletja) v EU ni bila še nikoli bolj nujna. Nova strategija evropske komisije za krizne razmere v oskrbi z energijo brez dvoma prinaša nekatere potrebne korake v trajnostno sonaravni energetsko-podnebni smeri.

Vendar z uvrstitvijo zemeljskega plina in jedrske energije v taksonomijo zelenih, trajnostnih virov energije pomeni ne le kratkoročno, temveč tudi dolgoročno odstopanje tako od cilja bistvenega zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov kot tudi od omejevanja jedrskega tveganja. Jedrska energija je sicer nizkoogljična, toda ... Kaj bi za ozemeljsko, prebivalstveno in ekonomsko majhno Slovenijo pomenila jedrska nesreča černobilskih (1986) ali fukušimskih (2011) razsežnosti?

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine