Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Bleščeča luč nasilja – pad vrednosti človeškega življenja

So vojne, ki jih spremljamo, uvertura v nekaj večjega? Ne slepimo se: vrednost življenja skozi zgodovino se od davnine do sodobnosti ni večala, temveč upada.
Zahodni koncept razvoja/napredka se ni nikoli odrekel nasilju. FOTO: Mohammed Abed/AFP
Zahodni koncept razvoja/napredka se ni nikoli odrekel nasilju. FOTO: Mohammed Abed/AFP
11. 2. 2024 | 06:00
11. 2. 2024 | 07:20
30:21

V nadaljevanju preberite:

Zato so vojne/nasilje/ubijanje vedno prva snov človeških znanj (epistemologij) – mitologij, teologij, filozofij, umetnosti, znanosti. Te se med seboj podpirajo v spoznanju, da je nasilje imanentno človeku; je njegova natura in kultura/nadstavba. Namreč, prav nasilje razjasni bistvo pojma kultura: kultura kaže, kako ravnamo drug z drugim. Znova zelo slabo, saj zmagujejo strah, nasilje, uničevanje; izgubljajo pa varnost, blagostanje, mir.

Važno: epistemologije (specifična »znanja«), najbolj teološke in ideološke, brutalni ščuvalci/utemeljevalci nasilja. Epistemologije so veščine »kultiviranja« človeka tudi, ko gre za uničevanje. Smo pri razliki, kako natura/physis/priroda ohranja življenje z evolucijo in kako ga kultura uničuje z devolucijo, kamor sodijo višji cilji. Skupno jim je: prvič, reciklaža – nekdanje (bog, partija, vodja) »plemenitijo« današnji (nacija, suverenost, identiteta); in drugič v praksi vedno nižajo vrednost življenj in oznanjajo »nesmrtnost« po nasilni smrti. Višji cilji vedno diskriminirajo po spolu, barvi, prepričanju. Etnično čistijo, terorizirajo, ubijajo. Problem je, da človek ideale vedno opira na nasilje – mučeništvo, žrtvovanje, svetništvo, herojstvo.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine