Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Ali mednarodno pravo v vojni res umolkne?

Ne glede na vse moramo tudi med vojno v Ukrajini ohraniti zaupanje v delovanje mednarodnega (humanitarnega in vojnega) prava.
Ta teden je minilo devet mesecev od začetka ruske agresije na Ukrajino. Na fotografiji pokopališče v Lvovu Foto Yuriy Dyachyshyn/AFP
Ta teden je minilo devet mesecev od začetka ruske agresije na Ukrajino. Na fotografiji pokopališče v Lvovu Foto Yuriy Dyachyshyn/AFP
Rudi Rizman
26. 11. 2022 | 05:00
26. 11. 2022 | 08:13
17:54

V članku lahko preberete:

Rimski državnik in mislec Cicero je imel za svoj čas gotovo prav, ko je za vojaške spopade v antičnem Rimu uporabil besede, da zakoni med vojno umolknejo – Silent enim leges inter arma. Za to, da je človeštvo do neke mere s pravili in zakoni »reguliralo« oborožene spopade (vojne), sta bili potrebni skorajda dve tisočletji; predvsem sta k temu prispevali zadnji veliki svetovni moriji v 20. stoletju, ki je obe zagrešila Evropa. Kljub temu »napredku« žrtve zločinov proti človečnosti, vojnih zločinov in genocida predolgo čakajo na pravico, največkrat je sploh ne dočakajo.

Poleg pravil za »zakonito« vodenje vojn in nasploh za upoštevanje mednarodnega prava so bile odgovorne tudi mednarodne institucije, ki bi morale ščititi veljavne norme v vojaških konfliktih. Med njimi je na prvem mestu Organizacija združenih narodov (OZN) in tako stalna kot ad hoc mednarodna sodišča za vojne zločine. Žal smo velikokrat videli, tako tudi pri vojni v Ukrajini, da te ustanove niso odigrale svoje vloge.

 

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine