Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Napadi na zaposlene RTV Slovenija postali brutalni in prestopili vse meje

Zaposleni na RTV Slovenija predstavljajo zahteve za ohranitev nepristranskosti in profesionalnosti javnega servisa.
Aktiv novinarjev Radia Slovenija je izrazil ogorčenost in protest zaradi nespodobnih, neutemeljenih in nestrokovnih kritik, napadov, očitkov, ki jih zadnje mesece Ukom objavlja v svojih kvazianalizah, ki jih slišimo celo v razpravah in vidimo v objavah članov programskega sveta RTV. FOTO: Blaž Samec/Delo
Aktiv novinarjev Radia Slovenija je izrazil ogorčenost in protest zaradi nespodobnih, neutemeljenih in nestrokovnih kritik, napadov, očitkov, ki jih zadnje mesece Ukom objavlja v svojih kvazianalizah, ki jih slišimo celo v razpravah in vidimo v objavah članov programskega sveta RTV. FOTO: Blaž Samec/Delo
7. 3. 2022 | 13:00
7. 3. 2022 | 16:09
7:41

Aktiv novinarjev Informativnega programa TV Slovenija po zadnjih dogodkih opozarja, da sta profesionalnost in nepristranskost javnega servisa vse bolj ogroženi.

»Prvi program TV Slovenija je vse bolj osiromašen, spored ne drži, odločitve o prenosih oddaj in shodov pa ne presenečajo le javnosti, ampak tudi zaposlene. Oddaja na drugem programu TV Slovenija pa je zamaknjena, čeprav naj bi bila na sporedu po olimpijskih igrah – konec februarja torej,« je uvodoma v imenu zaposlenih povedal voditelj Saša Krajnc in navedel, da zahtevajo popolno uredniško avtonomijo, brez vsakršnih političnih pritiskov.

»Pričakujemo, da o morebitnih spremembah programa javne RTV odloča zgolj RTV in nikakor na pobudo ali v korist političnih strank in vplivnežev. Kot profesionalni novinarji ostro zavračamo vse pritiske in škodoželjne kritike. Pisci le-teh namreč namenoma sprevračajo pomene nekaterih komentarjev. Programski svet pozivamo, naj svoje delo opravlja neodvisno in nepristransko, kot mu nalaga tudi zakon o RTV. Pričakujemo, da se bodo vse politične stranke zdaj in v prihodnje vzdržale vsakršnega poskusa vmešavanja v delovanje RTV Slovenija, ki je v službi javnosti, ne države in politike. Od vodstva zahtevamo, da tovrstne poskuse ostro zavrne,« je še povzel zahteve.

V času, ko obsojamo avtokrata, ki je napadel Ukrajino, Marcel Štefančič pravi, da je »treba kar najodločneje obsoditi tudi avtokracijo, ki je napadla nacionalko«. FOTO: Blaž Samec/Delo
V času, ko obsojamo avtokrata, ki je napadel Ukrajino, Marcel Štefančič pravi, da je »treba kar najodločneje obsoditi tudi avtokracijo, ki je napadla nacionalko«. FOTO: Blaž Samec/Delo
Igor E. Bergant, voditelj, je povedal, da sta sindikat in aktiv TV Slovenija na programski svet naslovila zahtevo, naj se ta izjasni glede imenovanja odgovornega urednika informativnega program TV Slovenija.

V uredništvu so v petek namreč 82,18-odstotno podporo izrekli Mitji Preku, a je generalni direktor Andrej Grah Whatmough za urednico imenoval Rebernikovo, ki je dobila le 21,78-odstotno podporo. To potezo je v pisnem sporočilu za javnost generalni direktor komentiral z navedbo, da je imelo odločilno vlogo pri imenovanju Rebernikove za odgovorno urednico njeno aktivno in uspešno sodelovanje pri izvajanju programsko-produkcijskega načrta za leto 2022, ki ga je programski svet sprejel novembra lani. Mitja Prek pa je lani ob sprejemanju programsko-produkcijskega načrta protestno odstopil z mesta urednika dopisništev, ker se s sprejetim načrtom ni strinjal.

FOTO: Blaž Samec/Delo
FOTO: Blaž Samec/Delo
Da so s tem načrtom težave in se ne uresničuje v celoti, še vedno poudarjajo na TV Slovenija. Pri tem pa se dogajajo tudi hitre neusklajene spremembe programske sheme. Več sogovornikov v tem vidi poskuse ugajanja vladi Janeza Janše, ki ima tudi v programskem svetu večino naklonjenih posameznikov. Pritiski na RTV Slovenija ter posamezne novinarje in urednike – kot je to storil tudi direktor vladnega urada za komuniciranje – se sicer še vedno nadaljujejo.

Voditeljica oddaje Tarča Erika Žnidaršič je spregovorila, da so bili pred zadnjo oddajo deležni napadov že pred oddajo. »To, kar se dogaja, je popolnoma nesprejemljivo in ne sodi v demokratično državo. Napadov smo deležni, ker smo kritični, postavljamo vprašanja in nismo v skladu s pričakovanji neke določene politične opcije,« je navedla in dodala, da je to, kar se dogaja, brutalno, poteka na osebni ravni, vključene so tudi naše družine.

»Ne bomo dovolili, da bi ta medijska hiša kljub vsem napakam in pomanjkljivostim postala sistem ali orodje neke politične stranke. Še naprej bomo delali v javnem interesu,« je dejala.

Kot je dejal voditelj Studia City Marcel Štefančič se je na RTV Slovenija začelo z »umorom« vodstva in urednikov in urednic, kmalu se tudi sprememba programske sheme ni več zdela nič hudega. Od tod do BBC-jevega pijančevanja in nespoštovanja publike pa je bil po njegovih beseda samo korak, od tod pa do neolikanosti do kolegov in zapravljanja časa s prenosi predvolilnih shodov. »In ja, ko tako enkrat stopiš na kriva pota, nikoli ne veš, kje se boš ustavil,« je dejal Štefančič.

Novinarsko konferenco zaposlenih na RTV Slovenija z začetkom ob 13.15 smo prenašali v živo.

Na politični pritisk, ki ga zvajajo posamezni programski svetniki in predstavniki vlade, z namenom vplivanja na poročanje opozarjajo tudi zaposleni v MMC RTV Slovenija. Mimo vednosti zaposlenih pa je generalni direktor spremenil tudi izvedbeni akt MMC in določil, da urednika uredništva spletnega portala imenuje le odgovorni urednik Informativnega programa TV Slovenija. Soglasje odgovornega urednika Prvega programa Radia Slovenija tako ni več potrebno. To zaposleni na MMC po besedah Ksenje Tratnik razumejo kot lajšanje možnosti zamenjave urednice uredništva.

Na drugi strani pa novinarjem MMC-ja izrekanje o izbiri odgovornih urednikov informativnih programov ni bilo omogočeno. "Ob tem se soočamo z občutnim kadrovskim mankom, pri čemer pri vodstvu znova nismo naleteli na posluh. Ob spremljanju dogajanja v drugih delih zavoda se nam zdi to početje načrtno podhranjevanje kolektiva spletnih novinarjev," so opozorili zaposleni na MMC-ju.

»Neobstoj vizije, diletantizem in nestrokovno vodenje,« pa že daljše obdobje zaznava tudi skupina režiserjev, ki je ob tem vse bolj odrinjena na rob odločanja, ustvarjanja in kreiranja oddaj. Režiserja se kot ključnega soustvarjalca televizijskih programov se na RTV Slovenija po besedah predstavnika televizijskih režiserjev Televiziji Slovenija Aljaža Bastiča vse bolj degradira, mnoge druge dragocene izvedbeno-produkcijske sodelavce pa se jemlje kot samoumevne priveske.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine