Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Razno

Talibski režim kot novi biser na cesarjevi ogrlici

Tako burmanska hunta kot afganistanski talibi in severnokorejski voditelj so na več načinov odvisni od azijske velesile.
Kitajska je ves čas ohranjala stike s talibi, tako da bi zdaj lahko bila ena od prvih sil, ki bodo priznale njihovo vlado. FOTO: Reuters
Kitajska je ves čas ohranjala stike s talibi, tako da bi zdaj lahko bila ena od prvih sil, ki bodo priznale njihovo vlado. FOTO: Reuters
27. 8. 2021 | 19:12
27. 8. 2021 | 19:12
7:15

V nadaljevanju preberite:


V kitajski zunanjepolitični strategiji ima ogrlica poseben pomen. Včasih se spremeni v grozečo zanko, včasih pa je preprosto niz biserov, ki se postopoma spreminja v linijo geopolitične prevlade. Odvisno od tega, okoli čigavega vratu visi. Kitajsko vodstvo je bilo dolgo zaskrbljeno zaradi upravičenega občutka, da ZDA okoli nje gradijo obroč, ki bi ga lahko v določenem trenutku zategnile in s tem zadušile kitajsko samozavest.

Poleg vojaškega zavezništva, ki ga ZDA od konca druge svetovne vojne ohranjajo z Japonsko in Južno Korejo, je varnostna zanka okoli kitajskega vratu tudi tako imenovani Quad, katerega članice so ob ZDA še Japonska, Avstralija in Indija. Kitajcem poleg tega ni bilo po volji, da so bili Američani vpleteni v proces demokratizacije Burme, prav tako se niso dobro počutili, ko je ameriška vojska sedela na njihovi vzhodni (Južna Koreja) in zahodni meji (Afganistan).

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine