Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Nesmiselno z masko na samotnem sprehodu po gozdu

Župani za večje prilagajanje ukrepov na občinski ravni glede na epidemiološke razmere.
V občinah, v katerih ni veliko primerov okužbe z novim koronavirusom, ni smiselno, da imajo samo zato, ker so v regiji z rdečega seznama, zelo omejevalne ukrepe, menijo nekateri župani. FOTO: Leon Vidic/Delo
V občinah, v katerih ni veliko primerov okužbe z novim koronavirusom, ni smiselno, da imajo samo zato, ker so v regiji z rdečega seznama, zelo omejevalne ukrepe, menijo nekateri župani. FOTO: Leon Vidic/Delo
20. 10. 2020 | 05:23
20. 10. 2020 | 08:26
5:39
Kočevje, Rečica ob Savinji, Maribor – Danes bo glavni odbor Skupnosti občin Slovenije (SOS) obravnaval pobudo, naj vlada ukrepe, povezane z epidemijo covida-19, prilagodi razmeram v posameznih občinah oziroma upravnih enotah in da večjo pristojnost županom. V občinah, v katerih ni veliko primerov okužbe z novim koronavirusom, ni smiselno, da imajo samo zato, ker so v regiji z rdečega seznama, zelo omejevalne ukrepe, menijo nekateri župani.

Med občinami, ki so SOS pozvale k skupnemu apelu vladi glede ukrepov, povezanih z epidemijo, je tudi Kočevje. »Pri omejevanju širjenja okužb smo bili do zdaj na Kočevskem zelo uspešni, za to se je treba zahvaliti vsem v naši lokalni skupnosti, predvsem pa občankam in občanom,« pravi župan Vladimir Prebilič in opozarja: »Toda žal za to nismo nagrajeni, saj smo v statističnih regijah uvrščeni v družbo precej bolj problematičnih občin. S tem se nikakor ne morem strinjati.«
 

V Kočevju le 12 okužb v 14 dneh


Vlada je jugovzhodno regijo uvrstila na rdeči seznam, ker je bilo po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od 144.032 prebivalcev 358 obolelih oziroma 248,6 okuženega na sto tisoč prebivalcev. V kočevski občini pa je, poudarja župan, manj kot 0,05 odstotka aktivno okuženega prebivalstva. Po zadnjih uradnih podatkih je bilo v občini, ki ima 15.674 prebivalcev, v dveh tednih potrjenih 12 primerov okužb z novim koronavirusom, kar je 0,077 odstotka oziroma 76,6 okuženega na sto tisoč prebivalcev. To je precej manj od regijskega povprečja in neprimerljivo z nekaterimi občinami v jugovzhodni Sloveniji – ta je po površini največja statistična regija – kjer imajo v eni od občin celo več kot tisoč okuženih na sto tisoč prebivalcev.

Maske - obvezne. FOTO: Blaž Samec/Delo
Maske - obvezne. FOTO: Blaž Samec/Delo


»Skupnosti občin sem zato predlagal, da se takoj začne ukvarjati s spremembami vladnega odloka v smislu, da se županom v občinah, kot je naša, dopusti delna samostojnost pri določanju ukrepov, saj je nesmiselno opravljati funkcijo in ne imeti moči odločati. Pomembno se mi zdi predvsem to, da bi morale biti občine nagrajene za minulo delo, ki ga v našem primeru ni bilo malo,« pravi Prebilič, ki upa, da se bo vlada odločila za spremembo odloka v dobro prebivalcev.



Že pred tem je Prebilič prebivalcem občine Kočevje, ki je po površini največja v državi in ena najredkeje poseljenih, zagotovil, da ni nič narobe, če v nekaterih primerih ne nosijo maske na prostem: »Če ste torej sami ali z družino na sprehodu v gozdu, v naši občini menimo, da je povsem sprejemljivo, če maske ne nosite. Na to bomo opozorili tudi pristojne službe za nadzor. Podobno velja za individualne športe (ali družinske), kjer se izogibajmo srečanju z drugimi. Masko uporabite vsakič, ko na prostem srečate druge osebe.«
 

Ljudem nočejo dodatno greniti življenja


Da je vladne ukrepe treba prilagoditi lokalnim razmeram, menijo tudi v Zgornji Savinjski dolini. Sedem občin – Gornji Grad, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Rečica ob Savinji in Solčava – ima 16.097 prebivalcev in sodijo v savinjsko statistično regijo, v kateri živi 12 odstotkov prebivalcev Slovenije. Regija je uvrščena na rdeči seznam, ker je bilo v zadnjih dveh tednih med 246.359 prebivalci 527 obolelih za covidom-19, kar pomeni 205,6 okuženega na sto tisoč prebivalcev.

Obvezno nošenje mask v urbanih središčih. FOTO: Blaž Samec/Delo
Obvezno nošenje mask v urbanih središčih. FOTO: Blaž Samec/Delo


»Strinjam se z doslednim upoštevanjem vseh navodil, ker se je bolezen res preveč razbohotila, bi pa bilo primerneje, da bi ukrepe prilagodili podatkom po posameznih upravnih enotah,« pravi Ana Rebernik, županja Rečice ob Savinji. Težave zaradi ukrepov, ki veljajo za celotno regijo, imajo v šolah, kjer še ni bilo primera okužbe, otroci pa so morali ostati doma in se šolajo na daljavo. To je po mnenju mnogih pretiran ukrep, še posebno zato, ker vsi učenci nimajo pogojev za šolanje na daljavo. »Zakaj ne bi na upravnih enotah, kjer so razmere boljše kot v celotni regiji, namesto ukrepov z rdečega seznama imeli ukrepe z oranžnega?« sprašuje Rebernikova.

Generalna sekretarka Skupnosti občin Slovenije Jasmina Vidmar. FOTO: Tadej Regent/Delo
Generalna sekretarka Skupnosti občin Slovenije Jasmina Vidmar. FOTO: Tadej Regent/Delo


V Skupnosti občin Slovenije pravijo, da bodo pobude občin glede ukrepov, povezanih z epidemijo, obravnavali in pripravili pobudo vladi. »Sedanje razmere niso lahke in ni smiselno, da ljudem, kjer to ni res potrebno, še bolj grenimo življenje,« je prepričana Jasmina Vidmar, generalna sekretarka SOS, ki še meni, da bi v sedanjih razmerah morale imeti večjo vlogo lokalne skupnosti, ki so veliko naredile že v prvem delu epidemije. »Občine bi se morale bolj odzivati na ukrepe vlade, tako da bi jih z ustrezno lokalno politiko prilagajali lokalnim razmeram.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine