Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Češkovi jogiji zvezda med ležišči v ZDA

Sto najbogatejših Slovencev ima pod palcem skoraj 6 milijard evrov.
Sandiju Češku je s partnerico uspel veliki met v ZDA. FOTO: Jure Eržen
Sandiju Češku je s partnerico uspel veliki met v ZDA. FOTO: Jure Eržen
Aleksander Brudar
20. 11. 2020 | 16:53
20. 11. 2020 | 16:53
5:55
Epidemija novega koronavirusa je tudi pri sestavljanju letošnje lestvice najbogatejših 100 Slovencev pustila svoj pečat. Na eni strani v porastu premoženja pri tistih posameznikih, ki delujejo v sektorju informacijske tehnologije. Najvišji skok je tako letos uspel Juretu Knezu, največjemu lastniku trboveljskega Dewesofta. Vrednost njegovega premoženja se je namreč podvojila na 73,8 milijona evrov zaradi razkritja odličnega poslovanja tudi drugih podjetij v skupini. »Ob rasti, visoki dobičkonosnosti in ambicioznih načrtih pa utegne čez leto dni slediti nov konkretni skok,« napovedujejo ustvarjalci omenjene lestvice.
Zakonca Login sta še vedno najbogatejša Slovenca. FOTO: Tomi Lombar
Zakonca Login sta še vedno najbogatejša Slovenca. FOTO: Tomi Lombar

Po drugi strani pa je t. i. koronakriza prinesla tudi padce premoženja v sektorjih turizma in igralništva. Zato je letos s samega vrha lestvice na neki način izginil tudi Joc Pečečnik (Interblock), na lestvici pa ne bomo našli niti Marjana Batagelja, ki je v javnosti najbolj znan po uspešnem vodenju Postojnske jame. »To ne pomeni, da nimata premoženja, ampak le, da ga je bilo v teh razmerah težko oceniti. Šlo bi bolj za ugibanje,« nam je razložil novinar in analitik Financ Jure Ugovšek, ki je skupaj s sodelavci ustvarjal letošnjo Managerjevo lestvico 100 najbogatejših Slovencev.

Obogatel s kriptovalutami

Na samem vrhu lestvice sicer letos ni sprememb. Že sedmo leto zapored tam vztrajata zakonca Iza Sia in Samo Login, ki sta glavna ustanovitelja podjetja z razvedrilnimi mobilnimi aplikacijami Outfit7. Njuno premoženje se v primerjavi z lani ni spremenilo, kar pa ne pomeni, da pomembno ne odstopa od preostalih najbogatejših devetih Slovencev. Ocenjeno je namreč na 689 milijona evrov, kar je 344 milijonov evrov več od Sandija Češka in njegove partnerice Livije Dolanc, ki sta pristala na drugem mestu. Podjetje Outfit7 so sicer ustanovitelji januarja 2017 za milijardo dolarjev prodali kitajskemu holdingu United Luck Group. »Če se je pred tremi leti čas za prodajo uspešnega startupa zdel idealen, pa ob navdušenju uporabnikov in finančnih trgov nad računalniškimi igrami ugotavljamo, da bi Outfit7 utegnil biti danes vreden dvakrat oziroma trikrat toliko kot leta 2017,« stanje na trgu iger ocenijo avtorji lestvice. Ob tem spomnijo, da sta Loginova pred leti objavila, da sta celotno kupnino prenesla na družinsko dobrodelno organizacijo, ki se bo neprofitno ukvarjala z reševanjem globalnih okoljskih problemov. »V zadnjem obdobju vlagata v rešitve za brezmesno prehranjevanje. Tri leta po prodaji pa kapital družine Login in še nekaterih nekdanjih outfitovcev najdemo tudi v nepremičninah,« razkrijejo.

Kar se tiče premoženja drugouvrščenih Češka in Dolančeve, se je to v primerjavi z lanskim letom zmanjšalo za približno 50 milijonov evrov. »Glavnina premoženja je ocena kupnine za 55-odstotni delež v Studiu Moderna, razlog za rast pa je vroča prodaja ležišč v ZDA, kjer se kosata s tamkajšnjimi borznimi zvezdami,« pravijo ustvarjalci lestvice. Na tretje mesto se je povzpel še en milijonar iz Outfit7 Marko Pistotnik (210 milijonov evrov), mesto nižje pa je pristala družina Lah (164 milijonov evrov). Na petem mestu pa je s 148 milijoni evrov ocenjenega premoženja pristal Damian Merlak. To je tisti mladenič, ki je obogatel s kriptovalutami oziroma je bil skupaj z Nejcem Kodričem ustanovitelj kriptomenjalnice Bitstamp, denar pa je med drugim vložil tudi v hotele ob Bohinjskem jezeru. Ugovšek ob tem izpostavi, da jim je Merlak zaupal, da ima približno desetino premoženja vloženega v bitcoine. Sedmo mesto lestvice si s 123 milijoni premoženja delijo Franc Frelih (ta dolenjski poslovnež je začel z izdelovanjem folij in plastičnih vrečk, danes pa med drugim obvladuje Tovarno olja Gea in mirnsko Dano) na eni ter Tatjana in Albin Doberšek iz podjetja Engineering Dobersek na drugi strani. Na devetem mestu najdemo družino Šešok (120 milijonov evrov), mesto nižje pa Toneta Strnada (118 milijonov evrov). Večino premoženja družine Šešok predstavlja skupina Iskra, Strnad pa je lastnik podjetja Medis.
Drugo leto se bo uvrstitve na lestvici najbogatejših lahko veselil tudi Luka Dončić. FOTO: Reuters
Drugo leto se bo uvrstitve na lestvici najbogatejših lahko veselil tudi Luka Dončić. FOTO: Reuters

Dončić na lestvici prihodnje leto

Ugovšek izpostavi še eno zanimivost letošnje lestvice 100 najbogatejših. In sicer da se je na njej znašlo tudi šest novincev. To so nekdanji sanator Elana Uroš Korže, večinski lastnik proizvajalca kmetijske mehanizacije SIP Šempeter, družina Moškotevc, ki se ukvarja z gradbeništvom in uvozom pijač (VOC Ekologija in Ahac), izkušeni podjetnik in vlagatelj Boštjan Marovt (Metro) ter izdelovalec vrat Roman Pirnar. Preostala dva novinca pa sta tudi uspešna slovenska športnika, ki delujeta čez lužo v ZDA: košarkar Goran Dragić (s 51,4 milijona evrov je pristal na 33. mestu lestvice) ter hokejist Anže Kopitar (53. mesto; 31 milijonov evrov premoženja). Prihodnje leto se bo na lestvico po vsej verjetnosti uvrstil tudi mladi in uspešni košarkar Luka Dončić, predvsem zaradi 10,2 milijona dolarjev bruto letne plače in sponzorske pogodbe z Nikejem. 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine