Dokazi kažejo, da se moški pred soncem slabše zaščitijo in so manj ozaveščeni o nevarnosti sončenja kot ženske.
Galerija
Potekajo tudi raziskave, ali lahko višjo umrljivost povežejo z biološkimi in genetskimi faktorji. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Število moških, umrlih zaradi malignega melanoma, je v zadnjih 30 letih v nekaterih razvitih državah naraslo, pri ženskah pa je statistika boljša, kaže raziskava, ki so jo predstavili na letošnji konferenci o raku v Glasgowu. Raziskovalci so preučili podatke o smrtih zaradi kožnega raka, ki jih zbira svetovna zdravstvena organizacija, osredotočili pa so se na 33 držav, o katerih so imeli najbolj zanesljive podatke.
Dorothy Yang iz londonskega organizacije Royal Free NHS Foundation Trust, ki je predstavila raziskavo, je povedala, da je »glavno tveganje za melanom prevelika izpostavljenost ultravijoličnemu sevanju, pa naj bo izvor sonce ali solarij«. Z raziskavo so hoteli preveriti, kakšni so vzorci na področju te bolezni, ali so nove diagnoze in terapije ter preventivne akcije učinkovite pri preprečevanju smrtnih primerov.
Osredotočili so se na podatke med letoma 1985 in 2015 za 33 držav. Upoštevali so, ali gre za državo s starajočim se prebivalstvom, preverjali pa so samo podatke o malignem melanomu, ki je najbolj nevarna oblika kožnega raka. V vseh državah so opazili, da je stopnja umrljivosti višja pri moških.
V osmih od 18 držav, vključenih v raziskavo, so v zadnjih 30 letih ugotovili kar 50 odstotkov povečanje smrtnih primerov med moškimi zaradi kožnega raka. Na Irskem in Hrvaškem se je število celo podvojilo. Edino na Češkem so ugotovili, da je bilo te bolezni pri moških, pa tudi pri ženskah, manj.
A narodi z največjim porastom smrti zaradi kožnega raka pogosto niso bili tisti z najvišjo stopnjo umrljivosti, so pokazale raziskave. Najvišjo stopnjo umrljivosti v treh letih (od 2013 do 2015) so ugotovili v Avstraliji, kjer je na 100.000 moških za kožnim rakom umrlo 5,72 moškega in 2,53 ženske na 100.000 žensk. Zelo visoko stopnjo so zaznali tudi v naši državi, in sicer na 100.000 moških ali žensk je v tem obdobju umrlo 3,86 moškega in 2,58 ženske. Najnižje povprečje so ugotovili na Japonskem (0,24 moškega in 0,18 ženske).
Pri ženskah je umrljivost v 30 letih upadla med drugim v Avstriji, na Češkem in v Izraelu, ponekod pa je strmo narasla, in sicer na Nizozemskem, Irskem, v Belgiji in Španiji.
Yangova je pojasnila, da bi morali narediti dodatne raziskave, da bi ugotovili vse faktorje za temi številkami. A po njenih besedah dokazi kažejo, da se moški pred soncem slabše zaščitijo in so manj ozaveščeni o nevarnosti sončenja kot ženske, prav tako pa potekajo raziskave, ali lahko višjo umrljivost povežejo tudi z biološkimi in genetskimi faktorji.
Komentarji