Govorimo o dveh minutah. Samo toliko je namreč potrebno, da bomo bolj zdravi. Dve minuti hoje na vsako uro vam lahko zniža tveganje za prezgodnjo smrt. To pa se že kar dobro sliši, kajne?
Raziskava University of Utah School of Medicine je preučila podatke 3243 udeležencev, pri katerih so z merilniki ugotavljali intenzivnost njihove aktivnosti čez dan. Po tem, ko so zbrali te podatke, so jih spremljali še tri leta, da bi ugotovili, kakšen je vpliv dnevnega gibanja na njihovo zdravje. Ugotovili so, da za ljudi, ki sedijo več kot polovico svojega budnega časa (beri: za povprečnega Američana), dve minuti hoje vsako uro pomaga v boju proti boleznim, ki so povezane s čezmernim sedenjem (srčne bolezni, diabetes, nekatere oblike raka, prezgodnja smrt). Študija je ugotovila, da samo nekaj minut gibanja tveganje smrti zmanjša za 33 odstotkov.
Poleg tega so ugotovili, da samo vstati s stola ni dovolj, saj stanje samo po sebi ne zmanjša tveganja zaradi večurnega sedenja. Treba se je torej vsaj malo sprehoditi. A to še ne pomeni, da »stoječa pisarna« ni dobra ideja, najboljša je seveda kombinacija obojega.
Pravi čas za spremembo sedenja. FOTO: Shutterstock
Ne samo da bomo zaradi sprehoda med delavnikom živeli dlje, da zapustite delovno mizo in pretegnete mišice, bo pomagalo tudi pri stresu in mentalni utrujenosti ter vam dalo nekaj novega zagona in energije.
Če torej besede pred vami berete s pisarniškega stola, takoj zdaj naredite nekaj zase in se sprehodite. Do sosednje pisarne, po stopnicah do preddverja, do nove sodelavke ... dve minuti. Karkoli več od tega pa bo samo še plus.
Komentarji