Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Polet

Sadje za sladico - raje ne

Veliko nas je takih, ki si po obroku za sladico raje privoščimo kos ali dva sadja, kot pa kaj bolj sladkega, pecivo, torto. To ni ravno pametno.
Naj bo sadje obrok in ne posladek. FOTO: Arhiv Polet/Shutterstock
Naj bo sadje obrok in ne posladek. FOTO: Arhiv Polet/Shutterstock
25. 7. 2022 | 12:28
2:04

Mnogi nutricionisti se strinjajo, da uživanje sadja kot sladice zmoti proces prebave in povzroča različne občutke nelagodja.

image_alt
Kako se ohladiti s hrano

Razlog je preprost in znan – večina sadja je zelo bogata z netopnimi vlakninami. 

Če to samo po sebi ni slabo, je težava v tem, da ta vlakna zelo enostavno krožijo po telesu. Sadje, ki ga zaužijemo na koncu obroka ima zaprto pot do debelega črevesja, zadnjega dela prebavnega trakta. Zato ostane na vrhu obroka, ki ste ga zaužili, kjer ima dovolj časa za fermentacijo, kar povzroča napenjanje ali še kake druge prebavne motnje.

Torej sadje pred in ne po obroku?

Najbolje bi bilo, da bi sadje zaužili dve uri po obroku. Zato, da bi zaužiti obrok lahko nemoteno stekel skozi proces prebave. Če predpostavimo, da faza prebave poteka 3 do 4 ure, šele po tem času lahko brez težav zaužijemo sadje. Torej?

No, spet nekateri nutricionisti ne pretiravajo oziroma gledajo na proces prebave drugače. Pravijo, da je želodec mešalnik, v katerem se vse meša in meša, zato ne more priti do blokade prebave. Torej imajo zgoraj opisano trditev bolj za psihološko manipulacijo. Zakaj pa nas potem napenja, če jemo sadje takoj po obroku? 

Kakorkoli, najbolje je sadje jesti povsem ločeno. Naj bo sadje obrok in ne posladek. Še najbolje, da dan začnete s sadjem in potem, nadaljujete z ostalo hrano. 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine