Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Polet

Posledice covida-19 za športnike: srce

Pišemo o posledicah virusa na srce, o čemer se malo ve, kmalu bomo pisali tudi o težava s pljuči in dihanjem.
Glede na to, da je miokarditis glavni vzrok za nenadno smrt zaradi zastoja srca pri športnikih, je bila zaskrbljenost zaradi tveganja za miokarditis zaradi covida-19 velika. FOTO: Shutterstock
Glede na to, da je miokarditis glavni vzrok za nenadno smrt zaradi zastoja srca pri športnikih, je bila zaskrbljenost zaradi tveganja za miokarditis zaradi covida-19 velika. FOTO: Shutterstock
3. 3. 2021 | 08:15
3. 3. 2021 | 15:21
7:45
Čeprav se trenutno zdi, da je bolezen za srce manj nevarna, kot so mislili, velja biti zelo previden. Kaj to pomeni, če vemo, da je miokarditis kriv za večino nenadnih smrti?

Zdi se, da se počasi dogaja, kar smo si vsi ljubiteljski športniki želeli – da lahko začenjamo vadbo. Pri nas se, v nasprotju s tujino, skoraj nič ne piše o tem, kako naj se vadbe lotijo tisti, ki so se srečali z nevarnim virusom.

Za Slovenijo, ki po nekaterih kazalnikih velja za eno bolj razvitih, kar se tiče športne rekreacije, bi pričakovali, da bodo napotila visela na vsakem koraku – žal ni tako.
image_alt
Medalja se kuje po treningu

Če smo že zamudili s splošnimi navodili, kako se športno pravilno gibati med zaprtjem države, predvsem pri otrocih in mladostnikih, zdaj ne bi smeli s čim širšim ozaveščanjem, kako se vrniti k športu. Tovrstnega znanja je v Sloveniji veliko!

In to je resnični odnos do športne rekreacije v naši državi. V resnici se le malokdo zares zanima zanjo. Tokrat bomo pisali o posledicah virusa na srce, o čemer se malo ve, kmalu pa bomo tudi o težavah s pljuči in dihanjem po preboleli bolezni, o čemer je bilo več napisanega. Pri nas tudi o tem ne dovolj.

Od januarja 2021 je bilo po vsem svetu potrjenih več kot 95 milijonov primerov covida-19, in tej bolezni je pripisanih več kot dva milijona smrtnih žrtev. V zgodnejših fazah pandemije je bilo veliko pozornosti namenjene akutnim zapletom dihal, ki povečujejo tveganje smrtnosti in obolevnosti. Vendar se pozornost zdaj usmerja na vpliv, ki ga ima covid-19 na kardiovaskularni sistem. Raziskave kažejo, da lahko bolezen pospeši srčno popuščanje pri bolnikih z ugotovljenimi srčnimi boleznimi.

Pri bolnikih z akutnim covidom-19 so se pokazale povišane ravni troponina, beljakovine v krvnem obtoku, ki se sprosti, ko se srčna mišica poškoduje.
image_alt
Zdravo srce je šele začetek

Miokarditis in covid-19


Miokarditis je vnetje srčne mišice. V številnih primerih se miokarditis sprva ne kaže s simptomi, kar pomeni, da je težko natančno določiti njegovo razširjenost. Ko se simptomi pojavijo, povzročajo utrujenost, zasoplost in aritmijo.
V akutnih primerih lahko povzročijo srčno popuščanje ali nenadno smrt. Miokarditis običajno povzroči virusna okužba, na primer z virusom sars-cov-2.

Pojavi se lahko tudi po sindromu citokinske nevihte, ki ga opazimo pri nekaterih hudih primerih covida-19. V takšnem stanju se proizvodnja citokinov, ki signalizirajo imunski odziv, pospeši, kar vodi do razširjenega sistemskega vnetja.
Pojavnost miokarditisa po hudi okužbi s covidom-19 je presenetljiva: ocenjujejo, da 60 do 80 odstotkov odpuščenih po hospitalizaciji zaradi covida-19 kaže znake prisotnosti miokarditisa.
Strokovnjaki priporočajo, da mora biti vsakdo z diagnozo okužbe s covidom-19 vsaj deset dni brez simptomov, preden ponovno začne vadbo. FOTO: Leon VIdic/Delo
Strokovnjaki priporočajo, da mora biti vsakdo z diagnozo okužbe s covidom-19 vsaj deset dni brez simptomov, preden ponovno začne vadbo. FOTO: Leon VIdic/Delo

Miokarditis in športniki


Glede na to, da je miokarditis glavni vzrok za nenadno smrt zaradi zastoja srca pri športnikih, je bila po svetu zaskrbljenost zaradi tveganja za miokarditis kot posledice prebolevanja covida-19 velika. Skrb in nadzor nad športniki, ki prebolevajo covid-19, ter odkrivanje miokarditisa s pomočjo tehnik magnetne resonance (MRI) so se zelo povečali.

Ko so pred kratkim v neki ameriški raziskavi z magnetno resonanco pregledali 26 športnikov, ki so bili pozitivni na covid-19, jih je 12 imelo blage simptome, 14 pa jih je bilo brez simptomov. Nihče ni potreboval hospitalizacije. Pri 15 odstotkih vseh so odkrili miokarditis in pri nadaljnjih 31 odstotkih so odkrili fibrozo srčnega tkiva.

Čeprav avtorji niso mogli sklepati o dolgoročnih posledicah miokarditisa pri športnikih, so vseeno sklepali, da bi magnetna resonanca srca lahko bila koristno orodje po okužbi z virusom sars-cov-2 za prepoznavanje visokih tveganj za zdravje športnikov – tako bi lahko ugotovili, kdaj bodo sposobni za nadaljevanje treningov in tekmovanj.

Po objavi te študije so pri American College of Cardiology izdali smernice za vrnitev na treninge za športnike in zelo aktivne ljudi. Predlagali so, da bi morali tisti z blagimi do zmernimi simptomi po pozitivnem testu na covid-19 nadaljevati treniranje šele po popolnem prenehanju simptomov in temeljiti oceni srčnega biomarkerja in MRI.

V študiji, objavljeni januarja 2021, so z magnetno resonanco srca, EEG in uporabo serumskih markerjev srčne patologije pregledali večje število športnikov, ki so bili pozitivni na covid-19.

Približno 15 dni po pozitivnem rezultatu testa je bilo ocenjenih 145 športnikov, ki tekmujejo, takih z blago do zmerno okužbo ali brez simptomov. Le pri dveh so z MRI ugotovili znake, ki so kazali na miokarditis, zaradi česar so raziskovalci sklepali, da je bila pojavnost miokarditisa po covidu-19 veliko manj razširjena, kot so mislili prej.

Raziskovalci z Univerzitetnega medicinskega centra Vanderbilt so v študiji, ki bo kmalu objavljena, ugotovili podobno razširjenost. Skupina je primerjala covid-19 pozitivne športnike z zdravimi ljudmi in zdravimi športniki in ugotovila, da ima le tri odstotke tistih, ki so bili na testih pozitivni, miokarditis.
 

Torej – kako se vrniti?


Sicer strokovnjaki priporočajo, da mora biti vsakdo z diagnozo okužbe s covidom-19 vsaj deset dni brez simptomov, preden ponovno začne vadbo. Če se bolnik želi vrniti k naporni ali intenzivni vadbi, mora pred vrnitvijo na pregled k svojemu zdravniku in opraviti pregled srca. Ta lahko vključuje pregled simptomov, fizični pregled, EKG, krvne preiskave za poškodbe srčnih mišičnih celic in/ali ehokardiogram, ultrazvok srca.
Za bolnike je po končani bolezni priporočljivo posvetovanje s kardiologom in slikanje z magnetno resonanco  srca. FOTO: Shutterstock 
Za bolnike je po končani bolezni priporočljivo posvetovanje s kardiologom in slikanje z magnetno resonanco  srca. FOTO: Shutterstock 

Za bolnike je po končani bolezni priporočljivo posvetovanje s kardiologom in slikanje z magnetno resonanco srca. Če ni znakov miokarditisa, strokovnjaki priporočajo postopno povečanje intenzivnosti vadbe in to naj traja vsaj en teden, in pazljivo spremljanje simptomov, kot so stiskanje v prsnem košu, težave pri vadbi ali težko dihanje. Če se pojavi kateri od teh znakov, mora športnik takoj prekiniti trening in se posvetovati z zdravnikom.

Glede na to, da je miokarditis glavni vzrok za nenadno smrt zaradi zastoja srca pri športnikih, je bila zaskrbljenost zaradi tveganja za miokarditis zaradi covida-19 velika; zato ponovimo: priporočila za zdravljenje miokarditisa običajno vključujejo prenehanje vadbe za tri do šest mesecev in potem ponovne preglede srca, da se potrdi normalno delovanje srca.

Za preprečevanje miokarditisa in nenadne srčne smrti zdravniki vrhunskim športnikom priporočajo popoln počitek štiri tedne po nespecifični okužbi. Ali je mogoče z zmerno vadbo športom začeti prej, ni jasno, pravijo strokovnjaki.
Tudi če imajo od stotih športnikov, ki so se okužili z virusom, miokarditis le trije, je to številka, ki bi morala pri nas povzročiti hud alarm – glede na to, da ne vemo dobro, koliko rekreativnih športnikov se je z virusom v resnici okužilo.

Če imamo v državi 36.000 registriranih športnikov in – če ugibamo – od 300.000 do 400.000 ljudi, ki se športno rekreirajo, bi glede na to, kaj se trenutno dogaja na planetu, to koga morda malo zaskrbelo.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine