Razvili so aparaturo za izmenjavanje informacij oziroma električnih signalov z rastlinami.
Pogovarjanje z rastlinami ni nekaj novega. Mnogi vsako jutro pihajo na dušo svojim lončnicam in jih bodrijo, da lepše uspevajo. Zdaj pa so se tega na znanstveni način lotili raziskovalci singapurske tehnološke univerze Nanyang, ki so razvili aparaturo za izmenjavanje informacij oziroma električnih signalov z rastlinami.
Na liste navadnega tobaka (na fotografiji) in muholovke so s hidrogelom pritrdili elektrode in z njimi merili signale, ki jih je oddajala rastlina ob različnih dražljajih iz okolice.
Pošiljali so ji lahko tudi povratne informacije in tako povzročili, da je muholovka zaprla liste. V povzetku raziskave so zapisali, da bi to znanje na primer lahko uporabili pri razvoju rastlinskega robota za delo z lažjimi predmeti ali javljalnika okužbe, ki bi zaznal bolezni rastlin v zgodnejših fazah. »Podnebne spremembe ogrožajo tudi rastline. S spremljanjem in razumevanjem električnih signalov, ki jih oddajajo, bi morda lahko zaznali bolezenske spremembe in druge stresne odzive na okolico,« je povedal Chen Xiaodong z univerze.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji