Avstrijski raziskovalci so pegasti badelj izbrali za rastlino leta. Učinkovina silimarin ščiti jetra.
Galerija
Za rastlino so značilni marmorirani, bodičasti, bledo zeleni listi z belimi žilami. Bodičasti so tudi listi, ki ščitijo vijoličasto škrlatni cvet, v katerem so zdravilna semena. FOTO: Shutterstock
V nadaljevanju preberite:
Pegasti badelj je zdravilna rastlina že od antičnih časov. Od 19. stoletja semena pegastega badlja uporabljajo tudi v medicini. V 20. stoletju so nekatera fitofarmacevtska podjetja začela serijsko izdelovati pripravke s silimarinom, zato že nekaj časa rastlino gojijo namensko – v nasadih.
V vsakdanji medicinski praksi, v kateri se uporabljajo tudi fitofarmacevtski pripravki, s silimarinom iz pegastega badlja zdravijo bolnike z zamaščenimi jetri. To je vse večji zdravstveni problem na svetu, poudarja dr. Annette Jänsch, specialistka za naravno medicino z oddelka interne medicine bolnišnice Immanuel v Berlinu-Wannsee. Prehrana in način življenja v ekonomsko razvitejših delih sveta so v zadnjih desetletjih pri odraslih privedla do večje razširjenosti nealkoholne maščobne bolezni ali nealkoholne steatoze jeter (NAFLD).
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji