Na tisoče turistov se je sinoči po našem času zbralo v krajih v Čilu in Argentini, da so lahko z lastnimi očmi videli redko »srečanje« sonca in lune. Sončev mrk nastane, ko se luna nastavi med sonce in Zemljo, a ker so orbite nebesnih teles nekoliko nagnjene se za popolni mrk ustrezna poravnava zgodi le redko. Pojav se v ozkem pasu lahko zgodi kjerkoli na svetu, tokrat večinoma nad Tihim oceanom in nad Južno Ameriko.
Čudovita predstava se je odvijala nad puščavo Atakama, kjer je vlage zelo malo, prav tako ni močnega svetlobnega onesnaževanja, zato je tam nebo izjemno jasno. Prav zato ni čudno, da so v višjih nadmorskih višinah na severu Čila zrasli številni teleskopi in je južnoameriška država postala zibelka astronomskih opazovanj. Po podatkih čilskega astronomskega društva v regiji popolnega mrka niso videli že od leta 1592.
Otroke so iz šol spustili predčasno. FOTO: Claudio Reyes/AFP
Opazovanje mrk v mestu La Serena v Čilu. FOTO: Reuters
V mesto La Serena, kjer živi okoli 200.000 ljudi, se je zgrnilo več kot 300.000 obiskovalcev, zato so morala lokalna vodovodna podjetja povečati kapacitete, da so zagotovila vodo, bencinske postaje pa so morale naročiti dodatne količine goriva. Tudi policija in zdravstveni delavci so okrepili svoje vrste. Ko je luna začela prekrivati sonce, so se delavci usuli iz stavb, saj pojava vsekakor ne gre zamuditi. Ponekod so tudi predčasno zaprli šole, da so lahko mrk spremljali tudi otroci.
FOTO: Stan Honda/AFP
Ljudje so vriskali od veselja in ploskali in kratko temo sredi dneva pospremili z besedami občudovanja, spet drugi so nad naravnim pojavom obnemeli. »Čeprav vemo, kaj se dogaja, so minute, ko se pojavi tema, šokantne, in takrat ostanem tiho,« je dih jemajoč pojav za
AFP pospremila astronomka
Sonia Duffau. Mrki so seveda tudi priložnost za znanstvena preučevanja, saj je takrat vidna korona, zunanja Sončeva atmosfera.
Observatorij La Silla, ki ga upravlja Evropski južni observatorij. FOTO: Romain Lucchesi/ESO
Turisti so zasedli tudi mesto La Higuera, ki leži okoli 2400 metrov nad morjem, v bližini observatorija La Silla Evropskega južnega observatorija (ESO). Mrk je bil lepo darilo za 50. obletnico prvega observatorija organizacije, La Silla je namreč začel delovati leta 1969. Na odročno lokacijo so v ESO povabili tisoč obiskovalcev. »Ne verjamem, da obstaja boljši kraj na svetu za opazovanje mrka, kot je La Silla,« je povedala avstralska turistka
Betsy Clark.
Incahuasi, Čile. FOTO: Reuters
Coquimbo, Čile. FOTO: Rodrigo Garrido Reuters
Popolni mrk so opazovali tudi v krajih v Argentini, a so ponekod imeli manj sreče z vremenom. V Buenos Airesu bi lahko videli delni mrk, a so nebo prekrivali oblaki.
V Buenos Airesu pa so predstavo motili oblaki. FOTO: Alejandro Pagni/AFP
Naslednji popolni sončev mrk bo 14. decembra prihodnje leto, prav tako v Čilu in Argentini, a precej bolj na jugu obeh držav.
Komentarji