Geološka zgodovina redkih in zelo dragocenih modrih diamantov je izjemno kompleksna, kaže študija na podlagi preučevanja tega želenega kamna.
Znanstveniki so po poročanju
Reutersa analizirali 46 diamantov, med drugim južnoafriškega, ki so ga za 21 milijonov evrov prodali leta 2016, in ugotovili, da so se oblikovali v globini najmanj 660 kilometrov, torej v spodnjem plašču Zemlje, ki se razteza od globine 660 kilometrov do 2891 kilometrov. Izvor diamantov so znanstvenikom razkrili majhni delci, ujeti v kamen.
Diamanti so kristalna oblika čistega ogljika, ki nastane ob visokih temperaturah in velikem pritisku. Modri dragoceni kamni so kristalizirali ob mineralih, ki so bili nekoč del morskega dna, a so se ob tektonskih premikih plošč potopili v nižje plasti planetovega plašča, so ugotovili znanstveniki. Modra barva izhaja iz elementa bor (B), ki je bil, kot izhaja iz študije, nekoč v morski vodi in kamninah na dnu, v milijonih letih pa je torej pristal globoko pod površjem.
14.62-karatni modri diamant Oppenheimer FOTO: Denis Balibouse/Reuters
»To je prvič, da bi kdo na podlagi dejstev prestavil zgodbo o oblikovanju modrih diamantov. Pred to študijo nismo vedeli, kje nastajajo in v kakšnih kamninah se oblikujejo in od kod dobijo bor,« je za
Reuters dejal
Evan Smith iz ameriškega inštituta za drage kamne, ki je vodil raziskavo, objavljeno v reviji
Nature.
Modri diamanti predstavljajo le 0,02 odstotka vseh diamantov na svetu.
Večina diamantov ni povsem brezbarvna, ampak imajo malo rumenkast odtenek. Poleg modih obstajajo še rumeni, rjavi, rožnati in zeleni diamanti. Okoli 99 odstotkov teh se je oblikovalo v globini od 150 do 200 kilometrov, kar je precej manj kot pri modrih.
Komentarji