Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Znanoteh

Kitajski zid (ni) viden iz vesolja

Nemški astronavt Alexander Gerst, ki je zdaj na Mednarodni vesoljski postaji, je v objektiv kamere ujel kitajski zid, ki pa ga je težko razbrati.
Veliki kitajski zid FOTO: Twitter/@astro_alex
Veliki kitajski zid FOTO: Twitter/@astro_alex
22. 6. 2018 | 09:56
22. 6. 2018 | 15:15
1:44
Dolgo časa je veljalo, da je veliki Kitajski zid edina človeška tvorba, ki se je vidi tudi iz vesolja.

Teorija, da je viden celo z Lune, ima svoje korenine že najmanj v letu 1938. Prvič je bila razbita, ko so astronavti pred skoraj 70 leti pristali na našem naravnem satelitu in pojasnili, da se od tam vidi le »lepa krogla z veliko beline, modrine, nekaj rumenimi in zelenimi zaplatami«. Dela človeških rok pa z Lune ni mogoče opaziti. 

Z napredkom tehnologije je zdaj mogoče zelo podrobno razbrati celo posamezne stavbe. A s fotografij, ki jih naredijo astronavti na vesoljski postaji, je zid težko razločiti, ker je zgrajen iz sivega kamna in se po barvi in teksturi bolj ali manj zlije z okolico.

Precej lepše so od starodavnih čudes vidne piramide v Gizi, pa še te ni najlažje najti:



No, čeprav je že jasno, kako je s Kitajskim zidom, je vprašanje oziroma prepričanje še vedno zelo ukoreninjeno. Nemškemu astronavtu Alexandru Gerstu, kot je zapisal na twitterju, so že tisočkrat postavili vprašanje: »Ali je mogoče videti Veliki kitajski zid z Mednarodne vesoljske postaje?«  

Zdaj je ponudil odgovor: »S prostim očesom je skoraj nemogoče. Nato sem poskusil z 800-milimetrskimi lečami. Še vedno ga je težko opaziti.« 

 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine