Neomejen dostop | že od 9,99€
Instrument, ki je pri mojem delu nepogrešljiv, je čitalnik mikrotitrskih ploščic. Pri tej napravi preučevani vzorec osvetlimo s svetlobo določene valovne dolžine, nato pa merimo svetlobo, ki skozi vzorec preide oziroma jo vzorec odda. Svetloba, ki jo izmerimo, je običajno povezana s koncentracijo preučevane spojine. Tako lahko določimo, kako močno neka spojina zavira delovanje encima ali receptorja.
Moje raziskovanje je usmerjeno v načrtovanje in razvoj novih zdravilnih učinkovin. V okviru doktorske disertacije smo tako načrtovali nove protibakterijske učinkovine, ki lahko pomembno pripomorejo k uspešnejšemu zdravljenju bakterijskih okužb, predvsem zato, ker delujejo tudi na odporne bakterijske seve (npr. MRSA), ki jih težko zdravimo z obstoječimi protibakterijskimi učinkovinami. Prav tako pa je naše načrtovanje zajemalo spojine, ki lahko uravnavajo delovanje imunskega sistema in tako vplivajo na zdravljenje številnih boleznih, kot so avtoimunske bolezni, zavrnitev presadkov, rakava obolenja in hiv.
Koronavirus na moje raziskovanje ni imel pretiranega vpliva, ker moje delo ni zgolj laboratorijsko, ampak je tudi podprto z računalniško kemijo, kar mi je omogočilo prilagodljivost razmeram. Je pa koronavirus pravzaprav odprl novo področje raziskovanja in možnosti za načrtovanje novih zdravilnih učinkovin.
Znanost imam rada, ker pojasnjuje, zakaj in kako nekaj deluje. Raziskovanje nepoznanega ni samo velik izziv, ampak ponuja tudi izjemno zadovoljstvo ob kakšnem presenetljivem odkritju, ugotovitvi. Predvsem pa je znanost izjemna, ker ji nikoli ne zmanjka vprašanj zakaj.
Upam, da bodo moje raziskave prispevale k nastanku novih zdravil. Moje delo na področju razvoja protibakterijskih učinkovin so spojine, ki imajo izjemno močno protibakterijsko delovanje in bi lahko z njimi uspešneje zdravili bakterijske okužbe, hkrati pa delujejo tudi na zelo odporne bakterijske seve. Prav tako pa so plod mojega dela spojine, ki zavirajo delovanje kemokinskih receptorjev, kar bi lahko omogočilo zdravljenje številnih imunskih bolezni.
Kemija in biologija sta mi bili vedno blizu. Predvsem pa mi je bilo všeč delo v laboratoriju, ki se mi je zdelo kot nekaj res izjemnega in vznemirljivega.
Zadnja leta se navdušujem predvsem nad vrtnarjenjem. Prav tako rada berem in mi knjige skrajšajo marsikatero noč.
Radovednost in vztrajnost sta vsekakor lastnosti, ki ju znanstvenik potrebuje za reševanje izzivov in pot do novih spoznanj.
Za nekatera odkritja ali spoznanja je potreben čas, da se pokaže njihova razsežnost, pomembnost in vpliv na naša življenja. Vsekakor pa verjamem, da je svetovni splet eno izmed teh prelomnih odkritij, ki že in še bo oblikoval našo zgodovino.
Ne. Mislim, da je na Zemlji še preveč neodkritih kotičkov, ki bi jih bilo smiselno najprej raziskati.
Zelo zanimivo se mi zdi pridobivanje energije iz vodika, vendar menim, da bo moralo preteči še kar nekaj časa, da se bo to področje toliko razvilo, da bo mogoča zadostna in predvsem za okolje neškodljiva proizvodnja energije.
S Charlesom Darwinom, ker me zanima, kako razmišljajo umi, ki postavljajo temelje znanosti, kot je evolucija.
Predvsem priporočam ogled youtube kanala Kurzgesagt – In a Nutshell. Imamo pa tudi v Sloveniji nabor spletnih znanstvenih portalov, kot sta Znanost na cesti in Kvarkadabra.
Večina protibakterijskih učinkovin, ki se uporabljajo za zdravljenje živali, je enakih ali podobnih tistim, ki se uporabljajo za ljudi. Bakterije lahko tako razvijejo odpornost pri živalih, kar privede do težav pri zdravljenju ljudi. Pojav odpornih bakterij pri živalih je tako zelo pomemben z vidika zdravja živali kot tudi varovanja zdravja ljudi.
———
Dr. Anja Kolarič, mag. farm., je doktorirala na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani v sodelovanju s Kemijskim inštitutom, zdaj pa je zaposlena v Laboratoriju za fizikalno kemijo in kemijsko termodinamiko Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru. Za doktorsko disertacijo je prejela veliko Krkino nagrado.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji