Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Znanoteh

Sodoben način življenja prinaša tveganja za pojav alzheimerjeve bolezni

Do leta 2050 naj bi število obolelih doseglo vrh, pravi dr. Bruno Giordani, specialist klinične psihologije na univerzi v Michiganu.
Izguba spomina je sicer najbolj pogost simptom, a ni nujno, da se alzheimerjeva bolezen najprej pokaže tako, pravi sogovornik. FOTO: Shutterstock
Izguba spomina je sicer najbolj pogost simptom, a ni nujno, da se alzheimerjeva bolezen najprej pokaže tako, pravi sogovornik. FOTO: Shutterstock
14. 7. 2022 | 06:00
14. 7. 2022 | 10:26
13:34

Dr. Bruno Giordani, specialist klinične psihologije na univerzi v Michiganu, se že vrsto let posveča alzheimerjevi bolezni. Nedavno je gostoval na poletni šoli na temo nevroznanosti in gibanja, ki jo je v Piranu organiziral inštitut za kineziološke raziskave pri Znanstveno-raziskovalnem središču Koper.

»Že v nekaj desetletjih bodo na svetu prevladovali starejši nad mlajšimi. V ZDA so v preteklosti za raziskave alzheimerjeve bolezni namenili več kot pol manj denarja kot pa za raziskovanje srčnih bolezni in raka. Že po letu 2000 se je izkazalo, da število alzheimerjevih bolnikov med vsemi najbolj narašča, a se je šele pred nedavnim končno sprostilo bistveno več denarja za te raziskave. Do leta 2050 pričakujemo, da bo število pacientov z alzheimerjevo boleznijo doseglo vrh, zato moramo razmišljati o tem, kako jim bomo lahko prilagodili razmere za življenje.«

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine