Britanska kraljica
Elizabeta II. je že drugič v dveh mesecih obiskala britanski parlament, kjer je predstavila zakonodajne prioritete, s katerimi bo konservativna vlada
Borisa Johnsona v prihodnjem mandatu poskušala upravičiti svojo nedavno zmago na predčasnih parlamentarnih volitvah.
Vladni načrti se bistveno ne razlikujejo od tistih iz prejšnjega kraljičinega govora in temeljijo na predvolilnih obljubah, s katerimi si je konservativcem v četrtek uspelo zagotoviti absolutno večino poslanskih mandatov v spodnjem domu britanskega parlamenta, s tem pa tudi mandat za uresničitev brexita do konca januarja prihodnje leto.
Govor, ki ga kraljici pripravi vlada, je po pričakovanjih vseboval ključno obljubo, povezano z vprašanjem, ki že več kot tri leta polno zaposluje britansko politiko. »Prioriteta moje vlade je, da 31. januarja uresniči izstop Združenega kraljestva iz EU,« je Elizabeta II. povedala v polni lordski zbornici. »Zatem bodo ministri poskušali doseči nov odnos z EU, ki bo temeljil na prostotrgovinskem sporazumu, od katerega bo imela koristi vsa država. Hkrati bodo začeli trgovinska pogajanja z drugimi vodilnimi svetovnimi gospodarstvi.«
Britanija čez deset let
Vlada je v kraljičinem govoru potrdila svoje predvolilne obljube o vzpostavitvi točkovnega sistema priseljevanja, ki bo omogočil prihod kvalificiranih kadrov na Otok »iz vseh delov sveta«. Hkrati si bo prizadevala za povečanje vpliva države v svetu, začenši z obsežno revizijo njenega današnjega mednarodnega položaja.
Britanski premier Boris Johnson. FOTO: Kirsty Wigglesworth/Reuters
Kar zadeva notranjo politiko, je vlada kot ključne prioritete izpostavila ohranjanje integritete in prosperitete države. V novem zakonodajnem obdobju namerava povečati investicije v zdravstveni sistem, tudi s povečanjem števila zaposlenega zdravstvenega osebja. Hkrati namerava povečati investicije v druge javne servise in infrastrukturo ter prek njih zagotoviti razvoj doslej zapostavljenih delov Združenega kraljestva.
»Samo predstavljajte si, kje je ta država lahko čez deset let,« je Boris Johnson dejal med parlamentarno razpravo, ki je sledila kraljičinem govoru. »To je prihodnost, za katero si bom prizadeval 24 ur na dan.«
Komentarji