Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

ZDA in Kanada v primežu vročine in rekordnih temperatur

V vasi Lytton v Kanadi so v nedeljo namerili rekordnih 46,6 stopinje Celzija, s čimer je bil presežen rekord; danes pa je bil z 49,7 stopinje ponovno presežen.
Deklice se ob vročinskem valu hladijo v Washingtonu. FOTO: Jim Watson/AFP
Deklice se ob vročinskem valu hladijo v Washingtonu. FOTO: Jim Watson/AFP
Be. B., STA
29. 6. 2021 | 12:16
29. 6. 2021 | 13:54
4:11
Visoke temperature bodo pri nas vztrajale še do jutri, še zdaleč pa ni vroče samo nam. Vročinski val je konec tedna zajel severozahodni pacifiški del ZDA in postavil več novih vročinskih rekordov. Energetska podjetja že svarijo pred povečano porabo elektrike in možnostjo izpadov. Vročinski val je zajel tudi Kanado, kjer so v nedeljo v Lyttonu, vasi v Britanski Kolumbiji, namerili rekordnih 46,6 stopinje Celzija, navaja BBC. S tem se je bil v Kanadi presežen rekord izpred 84 let, navajajo pristojni.

Danes pa iz iste vasi poročajo o novem rekordu, namerjenih je bilo 47,9 stopinje Celzija. Kot je po poročanju Washington Posta v nedeljo za CTV News on Saturday dejal klimatolog David Phillips, je v nekaterih delih zahodne Kanade bolj vroče kot v Dubaju.





Vročinski val se je včeraj v ZDA začel premikati proti vzhodu, kupola toplote oziroma statični visoki tlak deluje kot pokrov na posodi za kuhanje, kar ima za posledico rekordno visoke temperature. Tako ZDA kot Kanada sta državljane opozorili na nevarno raven toplote, ki bo vztrajala ta teden.

Ljudje počivajo v hladilnem centru oziroma postaji v Oregonu. FOTO: Kathryn Elsesser/AFP
Ljudje počivajo v hladilnem centru oziroma postaji v Oregonu. FOTO: Kathryn Elsesser/AFP


Povprečna temperatura za ta čas v Portlandu je manj kot 23 stopinj Celzija


V ZDA je njihov nacionalni vremenski servis opozorilo izdal za večino delov Washingtona in Oregona. V Portlandu v Oregonu se je temperatura povzpela na rekordnih 44,4 stopinje Celzija. Tako vroče tam ni bilo vse od leta 1940, ko so začeli spremljati statistiko. Ta del ZDA takih temperatur ni vajen.

Rekord na letališču v Portlandu je padel že v soboto z 42,22 stopinje Celzija, kar je preseglo rekord iz julija 1965 in avgusta 1981, ko so jih namerili 41,67. Povprečna temperatura za ta čas v Portlandu je manj kot 23 stopinj Celzija. V Eugenu v Oregonu so morali zaradi 43,3 stopinje Celzija prekiniti atletsko tekmovanje za olimpijske kvalifikacije in evakuirati stadion. Tudi prestolnico Oregona Salem je v nedeljo segrelo na 44,4 stopinje Celzija.

FOTO: Carlo Allegri/Reuters
FOTO: Carlo Allegri/Reuters


Vročina vztraja tudi v delih zveznih držav Kalifornije in Idaha. V soboto so v Seattlu (v zvezni državi Washington) namerili 38 stopinj Celzija, kar je junijski rekord. Zaradi vročine in povečane porabe elektrike s klimatskimi napravami je v območju Portlanda v nedeljo ostalo brez elektrike 3000 odjemalcev Podjetja Portland GE in 3400 odjemalcev podjetja Puget Sound Energy v Seattlu. Tam so morali zaradi vročine zapreti kopališča, saj je bil beton žareč. Zaradi vročine so morali ponekod prekiniti testiranja na okužbo z novim koronavirusom in cepljenja proti covidu-19.

Nekatera mesta pa so odprla tako imenovane hladne centre, kamor se lahko ljudje zatečejo v klimatizirane oziroma ohlajene prostore. Kljub vročini pa veliko ljudi uživa na soncu, na jezerih in polnih bazenih, piše BBC.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine