Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Svet

Naloga za kvadratno leto: kako ne uničiti samega sebe

Leto 2025 obeta znanstvene preboje in družbene spremembe, a tudi izzive globalizacije in tehnologije.
Leto 2025 bo, na kratko povedano, leto velikih znanstvenih in tehnoloških skokov v tisti smeri, ki je že določena s preboji, doseženimi v minulih letih. FOTO: Pixabay
Leto 2025 bo, na kratko povedano, leto velikih znanstvenih in tehnoloških skokov v tisti smeri, ki je že določena s preboji, doseženimi v minulih letih. FOTO: Pixabay
28. 12. 2024 | 09:00
28. 12. 2024 | 09:25
14:10

V nadaljevanju preberite:

»Šestnajstega novembra 1974 so znanstveniki v vesolje poslali skoraj tri minute dolgo radijsko sporočilo, da bi tako izrazili željo po komuniciranju z nezemeljsko inteligenco. Sporočilo, ki so ga poslali iz takrat največjega radioteleskopa na svetu v Arecibu, je bilo usmerjeno proti M13, kroglasti kopici zvezd, oddaljeni okoli 25 tisoč svetlobnih let. Kopico M13 so deloma izbrali zato, ker je sestavljena iz več sto tisoč zvezd. Znanstveniki so upali, da morda vsaj okoli ene od zvezd kroži planet, na katerem obstaja določena vrsta inteligentnega življenja. Sporočilo iz Areciba je bilo veličastna predstavitev naše vrste, ki posega daleč proti vesolju, da bi se povezala s tistim, ki prisluškuje.«

Na to me je v svojem nedavno objavljenem eseju spomnil Douglas Vakoch, ustanovitelj in predsednik neprofitne izobraževalne organizacije METI International, ki se posveča pošiljanju sporočil nezemeljski inteligenci. Dr. Vakoch sicer pravi, da pred petdesetimi leti ni nihče pričakoval odgovora iz vesolja.

Takratno sporočilo je bilo predvsem predstavitev tehnoloških dosežkov, utelešenih v močnem teleskopu, ki sporočila lahko pošilja tako zelo daleč. Zdaj, ko smo tako razcepljeni, nesrečni in nemočni, da bi našli rešitve za večino najbolj perečih problemov, bi bilo zagotovo še veliko bolj smiselno poiskati stik z nezemeljsko inteligenco, kajti, kot opozarja omenjeni bioastrolog, obstaja več kot sto zvezd, ki so od nas oddaljene »samo« dvajset svetlobnih let.

To pa pomeni, da bi, če bi sporočilo poslali danes, odgovor lahko prispel že čez petdeset let. Seveda pod pogojem, da tam nekdo posluša, kaj bi radi povedali mi – Zemljani.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine