Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

V Srbiji potrdili 193 novih okužb

Na Hrvaškem 56 novookuženih. V zadnjem mesecu preko 290.000 Slovencev na Hrvaško.
Srbija je eno od zarišč pandemije novega koronavirusa na Balkanu. FOTO: Marko Djurica/Reuters
Srbija je eno od zarišč pandemije novega koronavirusa na Balkanu. FOTO: Marko Djurica/Reuters
A. V., Ka. M.
26. 6. 2020 | 10:30
26. 6. 2020 | 18:15
9:08
Na Hrvaškem so zaskrbljeni po četrtkovem podatku s 95 novimi primeri, kar je druga najvišja številka v času pandemije; enega več so imeli zgolj še 1. aprila. Danes je številka spet visoka, potrdili so 56 novookuženih, od tega v Zagrebu dvajset primerov.



Vsi ti podatki povzročajo skrbi tudi v Sloveniji, saj smo spet na meji z ozemljem, kjer se virus hitro širi. Potem ko smo sprva mejili na žarišče v Italiji, se enako sedaj dogaja z Balkanom. Veliko okuženih imajo predvsem v Srbiji ter v Bosni in Hercegovini, vse več tudi na Hrvaškem, kamor v teh počitniških dneh odhaja precej Slovencev.

S hrvaške policije so za Delo sporočili, da so v obdobju od 28. maja do 25. junija (do 13. ure) preko registrskega sistema za prihod na Hrvaško zabeležili 290.135 slovenskih državljanov, ki so že vstopili ali napovedali vstop na Hrvaško.

Glede na podatke slovenske policije je sicer očitno, da letos na Hrvaško vseeno hodi manj Slovencev kot v preteklih letih, vsaj če lahko sklepamo glede na število prehodov meje na 24. in 25. junij. V sredo in v četrtek je namreč slovensko-hrvaško mejo prečkalo 72.906 osebnih avtomobilov (iz Hrvaške k nam 42.604), v preteklih letih pa je šlo za Dan državnosti (in dan prej) iz Slovenije na Hrvaško vedno več osebnih avtomobilov kot letos; 2019 – 81.495 (k nam 95.586), 2018 – 91.619 (108.756), 2017 – 116.707 (101.853), 2016 – 133.227 (81.415), 2015 – 93.305 (61.911).



V Đakovem so okužbe povezane s samostanom in nadškofijo, v Zagrebu pa s psihiatrično bolnišnico in nočnimi klubi, kjer vrtijo narodno glasbo. FOTO: Denis Lovrović/AFP
V Đakovem so okužbe povezane s samostanom in nadškofijo, v Zagrebu pa s psihiatrično bolnišnico in nočnimi klubi, kjer vrtijo narodno glasbo. FOTO: Denis Lovrović/AFP

 

Vsaj dvajset novih primerov samo v Zagrebu


Središči okužb na Hrvaškem sta v Đakovem in v Zagrebu. V Đakovem so okužbe povezane s samostanom in nadškofijo, v Zagrebu pa s psihiatrično bolnišnico in nočnimi klubi, kjer vrtijo narodno glasbo.

Ker so več nepravilnosti opazili v nočnih klubih, bodo spoštovanje preventivnih ukrepov nadzirali inšpektorji in policisti. Obenem napovedujejo, da bodo povečali število testiranj v Zagrebu.

Hrvaški notranji minister Davor Božinović je na novinarski konferenci sporočil: »Naš cilj je, da imamo odprtih čim več gospodarskih dejavnosti, ne da bi kaj zapirali. Zdi se, da smo pozabili, kaj pomeni epidemija. Tako kot ne smemo pozabiti na darilo, ko gremo na rojstnodnevno zabavo, ne smemo pozabiti na medsebojno razdaljo, higieno rok in ustrezno vedenje.«
 

Pozitiven tudi Goran Ivanišević


Nov primer okužbe so odkrili v Zadru, gre za voznika, ki med teniškim turnirjem vozil teniške igralce. Spomnimo; številka 1 svetovnega tenisa Novak Đoković je organiziral serijo turnirjev Adria Tour, na drugem turnirju v Zadru se je okužilo več sodelujočih, tudi Đoković, očitno pa je virus prešel na zaposlene.

Prav Goran Ivanišević je minuli konec tedna sporočil, da zaradi koronavirusa odpovedujejo finale teniškega turnirja v Zadru. Sedaj je pozitiven tudi on. FOTO: Antonio Bronić/Reuters
Prav Goran Ivanišević je minuli konec tedna sporočil, da zaradi koronavirusa odpovedujejo finale teniškega turnirja v Zadru. Sedaj je pozitiven tudi on. FOTO: Antonio Bronić/Reuters


Sedaj odmeva še pozitiven test Gorana Ivaniševića, nekdanjega teniškega junaka, ki je bil eden od organizatorjev teniškega turnirja v Zadru. »Po dveh negativnih testih je sedaj tretji pozitiven. Sem v samoizolaciji,« je zgodaj popoldan sporočil Ivanišević. »Počutim se dobro in nimam nobenih simptomov. Želim obvestiti vse, s katerimi sem bil v kontaktu, da sem covid-pozitiven ter jih zaprositi naj sprožijo vse potrebne korake, da bodo zaščitili sebe in svoje bližnje.«

Hrvaški premier Andrej Plenković, ki je bil v stiku s številnimi na turnirju v Zadru, se ne bo samoizoliral, čeprav da bi si, tako Index.hr, v času predvolilne kampanje pred julijskimi parlamentarnimi volitvami tega želeli v opozicijski stranki SDP in na desnici. Test, ki ga je opravil v začetku tedna, ni pokazal okuženosti s koronavirusom.

Novak Đokovic in Grigor Dimitrov sta oba okužena. FOTO: AFP
Novak Đokovic in Grigor Dimitrov sta oba okužena. FOTO: AFP

 

Virus ni oslabel


Kljub vsemu se zdi, da strokovnjaki na Hrvaškem niso pretirano zaskrbljeni. Pred sestankom z vlado je za hrvaške medije spregovoril Gordan Lauc, profesor za biokemijo in molekularno biologijo v Zagrebu: »Nisem presenečen. Na podlagi seroloških testov vemo, da je na Hrvaškem bilo vsa 80.000 okuženih. Virus ni mogel izginiti, ampak se je razširil na druge ljudi. Dejstvo je, da imamo malo okuženih, na ravni prebivalstva gre za okoli dva odstotka. Novih sto ali dvesto primerov ne spreminja razmer.«

Vseeno je treba biti še kako pozoren, za Index opozarja molekularni biolog Ivan Đikić: »Ministrstvo za zdravje celo sporoča, da je virus oslabel. Toda razlog je samo v tem, da je sedaj okuženih več mladih, pri katerih se simptomi razvijejo kasneje, ali pa sploh ne. Če ujameš nekoga v zgodnji fazi z blagimi simptomi, to ne pomeni, da je virus oslabel. Če bodo med okuženimi spet starejši, bomo imeli enako smrtnost.«


NIJZ: Hrvaška je še vedno varna 


Hrvaška je kljub porastu novih okužb še varna država, ker so žarišča izven turističnih krajev. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) zato potovanj v sosednjo državo ne odsvetuje. »Večina obolelih je v znanih žariščih, ki med seboj niso povezana, in jih ni v turističnih krajih. Hrvaška je tako še na zemljevidu varnih držav. 14-dnevna komulativna incidenca znaša okoli 5,7 na 100.000 in zaenkrat potovanj na Hrvaško ne odsvetujemo,« je po navedbah Slovenske tiskovne agencije (STA) dejala Eva Grilc z NIJZ. Vse, ki potujejo na Hrvaško, ne glede na to pozivajo k previdnosti in spremljanju stanja.
 

Bosna in Hercegovina z rekordom


Vse več okužb beležijo tudi v Bosni in Hercegovini. Zadnji dan so potrdili rekordnih 140 novih okužb, trenutno imajo 745 dejavnih okužb. V Federaciji BiH so potrdili 87 okužb, v Republiki srbski 53. Med posameznimi mesti so največ novih okužb zabeležili v Sarajevu, in sicer z 22, prestolnici pa sledi Tuzla s 14 novimi primeri. Tretje mesto si delita Trebinje in Banjaluka s po desetimi.

Središči okužb na Hrvaškem sta v Đakovem in v Zagrebu. FOTO: Denis Lovrović/AFP
Središči okužb na Hrvaškem sta v Đakovem in v Zagrebu. FOTO: Denis Lovrović/AFP

 

V Srbiji za skoraj dve tretjini okužb ne poznajo izvora


Nič boljše ni stanje v Severni Makdoniji (163 novih okužb) in Srbiji, od koder so danes sporočili, da so potrdili 193 novih okužb, skupno pa imajo 1.068 aktivnih primerov. Epidemiolog Predrag Kon je za b92 opozoril na velike težave. »Testiramo vse več ljudi, oboleli so tudi v študentskih domovih. Podatki o novih okuženih se nenehno spreminjajo,« je povedal. Srbski problem je tudi v tem, da za kar 57 odstotkov okužb ne poznajo izvora. »Čas je, da spet razmislimo o zaprtju nočnih klubov in skrajšanem delovnem času gostinskih lokalov,« je posvaril. »Stanje je tako slabo, da moramo priti k pameti.«

Namestnica direktorja na klinike za infekcijske bolezni Ivana Milošević je za RTS povedala, da je na kliniki v vsakem trenutku 90 bolnikov, na sprejemni kliniki pa dnevno pregledajo 300 pacientov. »Takoj, ko se izprazni ena postelja, je na njej drug bolnik,« tarna. V Beogradu odpirajo sicer vse več novih vstopnih točk za testiranje, saj je naval ljudi s simptomi vse večji.

V Srbiji razmišljajo, kako zajeziti virus. FOTO: Marko Djurica/Reuters
V Srbiji razmišljajo, kako zajeziti virus. FOTO: Marko Djurica/Reuters


Deset novih okuženih imajo v Črni gori, trenutno je tam aktivnih sto primerov okužb.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine